Skip to content

XTB TRADEBEAT

Znaczny spadek zapasów ropy

Raport API był sporym zaskoczeniem dla inwestorów i po informacji z Libii, która doprowadziła do wyraźnego cofnięcia, cena ropy nadrobiła wszystkie spadki. Zapasy ropy naftowej spadły zdecydowanie mocniej niż oczekiwał tego rynek. Zapasy spadły o 4,15 mln brk (oczekiwano spadku o 2,5 mln brk). Był to 4 z rzędu spadek zapasów (o ile potwierdzony zostanie przez DOE). 

link do pliku

Zapasy ropy spadają 4 raz z rzędu, gdyż szacunki API z zeszłego tygodnia nie potwierdziły się. Źródło: API, Bloomberg, XTB

Z kolei w przypadku Cushing mamy do czynienia z 4 z rzędu wzrostem zapasów ropy na poziomie 690 tysięcy baryłek, chociaż oczekiwano zdecydowanie więcej (1,9 mln brk). Zapasy produktów ropopochodnych spadły również dosyć mocno, co zwiększa byczy wydźwięk raportu. Zapasy benzyny spadły o 1,96 mln brk, natomiast zapasy destylatów spadły o 1,55 mln brk. 

Spadek zapasów w Stanach Zjednoczonych to ponownie, prawdopodobnie poziom niskiego importu. Produkcja w USA odbija, ale widać wyraźnie niższy wolumen importu w ostatnich tygodniach, co zmienia nieco obraz na zapasy w USA. 

link do pliku

 Ropa ograniczona jest poziomem 54,00 USD za baryłkę. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.