Skip to content

XTB TRADEBEAT

Złoto i Wall Street z dobrym startem w nowym roku

Dzisiaj pierwsza sesja na rynkach finansowych w roku, która przebiega raczej spokojnie wobec braku kluczowych danych rynkowych. Oczywiście kolejne dni będą zdecydowanie ciekawsze ze względu na ogromną ilość danych, w szczególności z USA, które mogą zdeterminować to, co będzie działo się z dolarem w najbliższych tygodniach. Waluta ta jest wciąż pod presją, pomimo ustabilizowania się sytuacji na amerykańskich rentownościach. 

Wall Street ma za sobą świetny rok. Po pierwsze nie mieliśmy do czynienia z żadną większą korektą, a po drugie przez większą część roku z dnia na dzień notowaliśmy coraz to nowsze historyczne szczyty. To efekt nie tylko względnie niskich stóp procentowych na rynku, czy obietnic Donalda Trumpa, ale również bardzo silnej gospodarki, która dała szanse na wypracowanie większego zysku ze strony amerykańskich korporacji. Dzisiaj wzrosty na Wall Street podążają za genialną sesją azjatycką, gdzie wyniki w przypadku niektórych indeksów były bliskie nawet 2,0%. S&P 500 zbliża się do poziomu 2700 dodając ponad 0,5% przy raczej gorszej sesji w Europie, gdzie dzień zakończył się spadkami poprzez mocniejsze euro. 

Złoto ma za sobą kilka bardzo dobrych tygodni, a w szczególności ostatni tydzień grudnia, kiedy to złoto zyskało ponad 30 USD na uncji. Złoto zyskuje głównie poprzez  słabego amerykańskiego dolara, wbrew temu, co dzieje się na amerykańskich rentownościach. Patrząc na ostatnie lata widać jednak, że wzrosty statystycznie powinny być kontynuowane. 

 Rynki finansowego właśnie wkraczają w nowy rok kalendarzowy, przy czym amerykański dolar pomimo najsłabszego roku od 2003 nie wydaje się mieć najgorszego za sobą. USD rozpoczyna 2018 rok osłabieniem względem głównych walut w koszyku G10, a wyjątek stanowi jedynie JPY. Na przestrzeni ostatnich dni mieliśmy kilka danych z chińskiej gospodarki, które mogą pomóc walutom antypodów rozpocząć tej rok nieco lepiej.

Pierwsza sesja giełdowa w Azji pokazała optymizm inwestorów. Jest to szczególnie widoczne, jeśli chodzi o chińskie benchmarki, które zakończyły dzień znaczącymi wzrostami. Europejskie benchmarki otworzyły się ze zniżką pozostając pod presją silniejszego euro. Patrząc w dzisiejszy kalendarz rynkowy najważniejszymi publikacjami z Europy są odczyty indeksu PMI dla przemysłu za grudzień. Dzisiejszy ruch na indeksie DAX ma istotne znaczenie technicznie, gdyż wybite zostaje kluczowe wsparcie stanowiące od kilku tygodni dolne ograniczenie konsolidacji.

Przypatrując się bliżej rynkowi kryptowalut zauważymy, że w ostatnim czasie ruchy były dość umiarkowane, a z tej reguły wybija się jedynie Ripple, który zakończył rok zdumiewającymi wzrostami. Raj byków ta wirtualna waluta zawdzięczać może komentarzom ze strony CEO, który powiedział że"ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że Bitcoin nie jest lekarstwem na wszystkie problemy płatnicze jakie wyobrażali sobie, że będzie". Także odniósł się do czasu jaki zajmuje płatność mówiąc "płatność XRP trwa klika sekund, ale jeśli zapłacisz za kawę Bitcoinem to zanim płatność zostanie zaksięgowana to kawa zdąży być już zimna". 

Jutrzejsza sesja azjatycka jest pusta i prawdopodobnie mniej zmienna, co może być związane z dniem wolnym od handlu w Japonii. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.