Skip to content

XTB TRADEBEAT

Względne umocnienie dolara i masywna wyprzedaż funta

Drugi tydzień roku na rynkach finansowych rozpoczął się masywną wyprzedażą brytyjskiego funta, co było wywołane wypowiedzią obecnej premier Theresy May na temat negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jej zdaniem negocjacje mają dotyczyć ustalenia "odpowiednich stosunków", a nie pozostawienia pozorów członkostwa w Unii. GBPUSD spadł poniżej poziomu 1,2200. 

Dolar amerykański pozostaje względnie mocny podczas dzisiejszej sesji, co jest związane z bardzo dobrymi danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia nieco rozczarował, lecz cały miks danych z silnym wzrostem płac sugeruje bliskie osiągnięcie pełnego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. 

Bez zaskoczenia dane z Chin pokazały dalszy spadek rezerw walutowych, chociaż pozostają powyżej 3 bilionów dolarów. Z drugiej strony działania PBOC doprowadziły do umocnienia się juana w ostatnich dniach za sprawą wzrostu stóp pożyczkowych, co ukróciło proceder pożyczania juana celem jego sprzedania, a następnie odkupienia przez inwestorów spekulacyjnych. 

Dane z Niemiec pokazały się od dobrej strony. Przede wszystkim cieszy wzrost produkcji przemysłowej, co sugeruje pozytywną kontrybucję do wzrostu gospodarczego za IV kwartał poprzedniego roku. Co więcej bilans handlowy wypadł znacząco lepiej dzięki lepszemu eksportowi, co wskazuje na dalszą ekspansję głównej gospodarki strefy euro oraz może wywierać mniejszą presję na dodatkową stymulację ze strony EBC. 

Cena ropy naftowej spada pomimo dosyć pozytywnych informacji z Rosji. Rosja dokonała cięcia produkcji w ostatnich dniach na poziomie blisko 200 tysięcy baryłek na dzień wskazując, że respektuje porozumienie osiągnięte wraz z krajami OPEC. Mimo wszystko rynek patrzy raczej na problemy z respektowaniem porozumienia z Iraku, co w przypadku porzucenia porozumienia przez ten kraj mogłoby doprowadzić do lawinowego wycofywania się krajów z porozumienia. 

Pomimo tego, iż dzisiejszy kalendarz nie jest bogaty, warto popatrzeć na główne wydarzenia całego tygodnia. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.