Skip to content

XTB TRADEBEAT

Wyprzedaż na rynkach akcji, Bitcoin bije rekordy, Brexit osłabia GBP

Podsumowanie:

  • Europejskie spółki kontynuują spadki zapoczątkowane podczas sesji azjatyckiej

  • Bitcoin (BTCUSD w xStation5) ciągle rośnie wyznaczając nowe szczyty

  • GBP osłabia się na skutek braku postępu w sprawie rozmów odnośnie do  Brexitu

 

O poranku sentyment na europejskich giełdach był słaby. Wzrost awersji do ryzyka odbił się na spadku cen akcji i umocnieniu się JPY.  Na rynku kryptowalutowym Bitcoin przebił się przez barierę $12000 ustanawiając nowe maksimum. Nowe przeszkody w negocjacjach dotyczących Brexitu wywierają presję na GBP. Popołudniowe posiedzenie Banku Kanady dotyczące stóp procentowych może doprowadzić do większej zmienności na parach walutowych powiązanych z CAD.

 

Stanowisko Demokratycznej Partii Unionistycznej może być jedną z większych przeszkód w negocjacjach dotyczących Brexitu. Koalicjant premier May popiera Brexit, ale chce go na takich samych warunkach dla Irlandii Północnej i całej Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony May oraz Irlandia nie chcą doprowadzić do tzw. "twardej granicy". Donald Tusk poinformował wczoraj, że nie poprze żadnego porozumienia za którym nie podpisze się również Irlandia. Ponadto, premier May napotkał również silny opór ze strony swojej partii. Z tych powód GBP tracący ponad 0,50% w stosunku do USD był najsłabszą walutą G10 tego poranka.

 

Negatywny sentyment, który doprowadził do przeceny na azjatyckich giełdach w trakcie ostatniej sesji ciąży europejskim spółkom, które w rezultacie rozpoczęły dzień od spadków. Do pogorszenia nastrojów doszło już wczoraj na Wall Street, gdzie żadnemu z głównych indeksów nie udało się utrzymać początkowych wzrostów. W trakcie sesji azjatyckiej spółki technologiczne ponownie przewodziły spadkom. Ponadto sektor surowcowy również nie radził sobie najlepiej.

 

Od początku grudnia Bitcoin zyskał już ponad 2500 USD, co było głównie związane z oczekiwaniem na wprowadzenie kontraktów terminowych przez CBOE oraz CME, co może doprowadzić do wzrostu popytu na kryptowalutę ze strony instytucji finansowych, co może doprowadzić do jeszcze większego zwiększenia wiarygodności kryptowaluty. Jedynie 6 dni wystarczyło do tego, aby cena Bitcoina pokonała poziom 12 tys. USD i z pewnością wielu uczestników tego rynku uważa, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo przed końcem tego roku. Niemniej nie powinniśmy również wykluczać potencjalnych sporych wyprzedaży, które zdarzały się nawet w ostatnich tygodniach.

 

Liczbowo Australijski PKB wypadło na poziomie 0,6% k/k oraz 2,8% r/r, wobec oczekiwań na poziomie 0,7% k/k oraz 3,0% r/r. Na pierwszy rzut oka dane mogą wyglądać rozczarowująco. Patrząc jednak na szczegóły, PKB nie wygląda źle. Wzrost napędzany był głównie inwestycjami biznesu oraz inwestycjami w infrastrukturę. Mimo to AUDUSD o poranku tracił 0,30%.


Dzisiejsze posiedzenie BoC może należeć do ciekawych, pomimo tego, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jest bardzo małe. Uczestnicy rynku będą oczekiwali sugestii, co do ruchu w przyszłym roku, co będzie kluczowe dla zachowania się CADa. Co więcej, wczesnym popołudniem poznamy raport ADP, który będzie ostatnią wskazówką przed raportem rządowym z USA na koniec tego tygodnia. Ropa jak zwykle otrzyma rządowe dane o zapasach z USA.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.