Skip to content

XTB TRADEBEAT

Wybory w Niemczech kluczowe, choć bez większego wpływu

Zaczynając od Niemiec, wybory dosyć gładko zostały wygrane przez blok CDU/CSU, jednak z wynikiem na poziomie 33,0%, zdecydowanie gorszym od rynkowych oczekiwań. Druga pod względem popularności partia SPD, uzyskując drugie miejsce w parlamencie również nie może pochwalić się zadowalającym rezultatem zyskując 20,5% głosów z wczorajszych wyborów, co było najgorszym wynikiem od II Wojny Światowej. W związku z tym SPD nie będzie wchodzić w koalicję z Merkel, co implikuje potencjalne powstanie koalicji "Jamajka" z FDP oraz Zielonymi. Sytuacja ta może mieć dosyć spory wpływ na niemieckiego DAXa, ze względu na ostre nastawienie Zielonych do sektora samochodowego, który dosyć wyraźnie widoczny jest w indeksie DAX. 

W Nowej Zelandii, obecnie rządząca Partia Narodowa nie uzyskała większości, do której brakuje jej obecnie 3 miejsc w parlamencie. Premier Bill English zapowiedział chęć utworzenia nowego rządu, chociaż lider opozycji Jacinda Ardern odmówiła jeszcze przyznania się do porażki. Wszystko będzie zależało od partii New Zealand First. Rynki preferują kontynuowanie rządów w Nowej Zelandii przez Partię Narodową, ze względu na osiągnięcie nadwyżki budżetowej oraz pobudzenie wzrostu gospodarczego. NZD znajduje się pod presją po sobotnich wyborach. 

Wyniki wyborów w Niemczech są obecnie najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na rynki finansowe, a w szczególności euro oraz DAXa. Niemniej można spodziewać się, że sytuacja ta nie powinna odcisnąć długoterminowego piętna na najważniejszych rynkach, gdyż Niemcy prawdopodobnie będą kontynuować dotychczasowo obrany tor. Na euro ma również wpływ dzisiejsza publikacja indeksu Ifo, który wypadł poniżej oczekiwań. Ifo mierzy obecny klimat biznesu oraz oczekiwania na najbliższe 6 miesięcy. Indeks ten tworzony jest na podstawie opinii wyrażanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe, przetwórców, detalistów oraz hurtowników budowlanych. Przechodząc do konkretów, główny indeks wypadł na poziomie 115,2, natomiast prognoza wynosiła 116,0. 

Złoto otworzyło się luką spadkową na tygodniowym interwale czasowym, spadając poniżej ważnej strefy wsparcia, ale utrzymując się powyżej 1290 USD za uncję. W zeszłym tygodniu zaobserwowaliśmy wyznaczenie wyraźnego cienia na świecy tygodniowej. Złoto znajduje się pod presją, co wskazuje na to, iż rynki finansowe pozostają spokojne pod względem gróźb ze strony Korei Północnej. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.