Skip to content

XTB TRADEBEAT

Włochy nie potrzebują pomocy z ESM

Minister gospodarki Włoch, Pier Carlo Padoan udzielił wywiadu dla La Repubblica w którym powiedział, że Włochy nie potrzebują wsparcia ze strony Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM). Zdaniem ministra sytuacja najstarszego banku na świecie Monte dei Paschi jest stabilna i bank powróci do generowania zysków. 

Europejski Mechanizm Stabilności jest agencją Unii Europejskiej, która zapewnia wsparcie finansowe dla gospodarek strefy euro w postaci pożyczek albo nowego kapitału dla banków w trudnej sytuacji. ESM posiada maksymalną zdolność kredytową w wysokości 500 mld euro, które pozyskuje poprzez pożyczanie z rynku poprzez sprzedaż obligacji, podobnie jak robią to rządy krajów. 

W przypadku włoskiego rynku ostatnio ponownie stało się dosyć gorąco ze względu na obawy o stabilność włoskich banków. Mimo wszystko indeks FTSE MIB (ITA40 na xStation) utrzymuje się stosunkowo wysoko i widać dosyć wyraźny popyt przy poziomie 19100 punktów.

link do pliku

FTSE MIB wyraźnie stracił w ostatnich dniach. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.