Skip to content

XTB TRADEBEAT

Wall Street ze spadkami wobec groźby nowych taryf celnych

Podsumowanie:

  • Prezydent Trump planuje nałożenie taryf celnych na chińskie dobra o wartości 60 mld USD 
  • Dane z Chin lepsze od oczekiwań oprócz sprzedaży detalicznej
  • NZD mocny o poranku pomimo rozczarowania danymi o bilansie płatniczym, później po sesji na Wall Street dane PKB

Rentowności amerykańskich 10 letnich obligacji zbliżyły się do poziomu 2,8% wczorajszego wieczoru wobec nowych rewelacji dotyczących amerykańskiej polityki. Według źródeł związanych z Donaldem Trumpem, prezydent planuje nałożenie taryf na konkretne produkty z Chin, które zawierają m.in. elektronikę, urządzenia telekomunikacyjne, ubrania oraz inne o wartości nawet 60 mld USD, co ma być działaniem związanym z dochodzeniem w sprawie własności intelektualnej rozpoczętym w sierpniu zeszłego roku. Nowe taryfy według informacji miałyby być wprowadzone w najbliższym czasie. Co więcej, Trump ma planować również wprowadzenie restrykcji dotyczących inwestycji w chińskie firmy. Niemniej, informacje te nie zostały potwierdzone przez Biały Dom. 

Co takie rewelacje znaczą dla globalnej wymiany handlowej oraz gospodarki? Taryfy, które wprowadzone zostały na stal oraz aluminium nie były wymierzone dosłownie w kierunku Chin, dlatego można było spodziewać się nawet braku reakcji ze strony władz z Pekinu. Natomiast tym razem z pewnością można spodziewać się działań odwetowych, które uderzą nie tylko w Stany Zjednoczone, ale w całą globalną gospodarkę. 

link do pliku

Wobec tych rewelacji obserwowaliśmy wczoraj spore cofnięcie na amerykańskim parkiecie. Nasdaq stracił ponad 1,0% i sprzedający mogą spróbować przetestować poziom 7000 punktów. Źródło: xStation5

Oprócz amerykańskiej polityki, która bezpośrednio dotyczy Chin, poznaliśmy z tego kraju dosyć ważne dane makroekonomiczne. Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,2% r/r, co w znacznym stopniu pobiło oczekiwania na poziomie 6,2% r/r. Inwestycje w aktywa trwałe wzrosły na poziomie 7,9% r/r przy konsensusie 7,0% r/r. Z kolei sprzedaż detaliczna wypadła na poziomie 9,7% r/r, minimalnie mijając się z konsensusem na poziomie 9,8% r/r. Lepsze od oczekiwań dane dotyczące chińskiej gospodarki mogły pomóc dolarowi australijskiemu. Niemniej AUD może znaleźć się pod presją, głównie ze względu na możliwe rozpętanie wojny handlowej pomiędzy USA oraz Chinami. 

link do pliku

Chińska gospodarka pokazała się od dobrej strony pod względem produkcji przemysłowej. Pomimo niewielkiego minięcia się z konsensusem dla sprzedaży detalicznej, widać, że nie znajduje się ona w tym momencie w dobrej pozycji. Źródło: Bloomberg

Warto również wspomnieć o dolarze nowozelandzkim, który w tym momencie jest najmocniejszą walutą w G10. Kiwi otrzymało jednak mieszane informacje w postaci gorszego od oczekiwań bilansu płatniczego (deficyt okazał się być minimalnie większy). Niemniej, inwestorzy oczekują na odczyt PKB dzisiejszego wieczoru. PKB ma przyśpieszyć do 3,1% r/r z poziomu 2,7% r/r w poprzednim kwartale. 

link do pliku

NZDUSD jest obecnie w wyraźnym impecie wzrostowym, chociaż patrząc z nieco większej perspektywy widać, że znajduje się w konsolidacji pomiędzy dwoma ważnymi strefami. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.