Skip to content

XTB TRADEBEAT

Wall Street wyraźniej lepiej od Europy, dolar wciąż w niełasce inwestorów

Zachodni sojusznicy, a w szczególności USA, UK oraz Francja zdecydowali się na przeprowadzenie ataku rakietowego w Syrii na trzy cele, które powiązane były z atakiem chemicznym przeprowadzonym przez wojska popierające reżim Assada w poprzedni weekend. W oficjalnym oświadczeniu Pentagon stwierdził, że celem ataku były 3 placówki związane z bronią chemiczną, zawierające jednostkę badawczą i rozwojową w centrum Barzech w dystrykcie Damaszku oraz dwie inne jednostki blisko miasta Homs. Pentagon podkreślił, że atak nie był nakierowany na cywilów a przeciwko prezydentowi Assadowi. Prezydent Trump zagroził Syrii, że Stany Zjednoczone są gotowe w każdym momencie na kolejny atak w przypadku kolejnego procederu związanego z bronią chemiczną. Z drugiej strony Assad powiedział, iż atak USA jest ewidentnym aktem agresji. 

 Wśród pustki w poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym znalazły się jedne dane warte szczególnej uwagi. Mowa tutaj oczywiście o sprzedaży detalicznej, która wykazała poprawę przerywając niefortunną serię z początku tego roku. Dane jednak nie przywróciły wiary w dolara wśród inwestorów, a dodatkowo sprawę pogorszył wskaźnik produkcyjny dla Nowego Jorku, który zwolnił bardziej niż oczekiwał tego rynek.

W trakcie weekendu wiele kryptowalut zaczęło wyraźnie zyskiwać. Bitcoin powrócił powyżej 8000 USD, osiągając w międzyczasie poziom 8400 USD. Ripple z kolei testował bardzo ważny opór przy poziomie 0,70, jednak spadł później w okolice poziomu 0,62. Pod względem wieści z rynku warto wspomnieć o litewskim banku centralnym, który rozpoczął rozmowy związane z rynkiem kryptowalut. Oprócz tego warto powiedzieć o Mastercard, który integruje technologię blockchain do swoich systemów oraz o problemach chilijskich giełd kryptowalut. 

Bieżący tydzień - Jak dużo potencjału drzemie w funcie?

Indeks blue chipów WIG20 znajduje się w okolicach piątkowej ceny zamknięcia, podobnie jak mWIG40. Słabość pokazują dziś małe przedsiębiorstwa z indeksu sWIG80. Siłę pokazują spółki górnicze. Z kolei firmy związane z mediami po raz kolejny okazują się najsłabszą grupą polskich spółek. W piątek agencja ratingowa S&P zdecydowała się pozostawić ocenę kredytową Polski na poziomie “BBB+”. Co ważne agencja podniosła perspektywę dla polskiej gospodarki z “stabilnej” na “pozytywną”. Zdaniem S&P poprawa perspektywy jest pokłosiem silnego wzrostu gospodarczego i dużego potencjał polskiej gospodarki.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.