Skip to content

XTB TRADEBEAT

Wall Street kontynuuje odbicie, dolar powraca do spadków

Podsumowanie:

  • Rynek giełdowy na Wall Street zyskuje drugi dzień z rzędu po tragicznym zeszłym tygodniu
  • Azjatyckie rynki zachowują się całkiem pozytywnie, wyjątek stanowi Japonia co może być związane z siłą jena
  • Australijki dolar bez większej zmienności pomimo pozytywnych wskazań ze strony danych

Po fatalnym zeszłym tygodniu, piątkowa oraz wczorajsza sesja tchnęła w inwestorów nadzieję, że spadki były jedynie chwilową korektą. DJIA zyskał wczoraj 1,7% i był najmocniej zyskującym indeksem w USA. Zaraz po nim uplasował się Nasdaq z zyskiem na poziomie 1,55%, natomiast S&P 500 wzrósł 1,4%. Patrząc od strony analizy technicznej, w szczególności na długi okres widać, że trend wzrostowy na większości indeksach pozostał nietknięty. Niemniej nie można jasno stwierdzić, iż trend wzrostowy został rozpoczęty na nowo. Jednym z powodów wczorajszych wzrostów na Wall Street był plan fiskalny przedstawiony przez Donalda Trumpa na 2019 rok. Plan zakłada budżet na poziomie 4,4 bilionów dolarów, z czego 200 mld ma być przeznaczonych na infrastrukturę, natomiast ponad 23 mld skierowane są na ochronę granic oraz sprawy związane z imigracją. Kwota 716 mld dolarów przeznaczone są na rzeczy związane z militariami i obronnością kraju. Co ważne, Trump po raz pierwszy przyznał, że plan podatkowy wprowadzony w zeszłym roku prawdopodobnie powiększy deficyt, a nie "zapłaci" sam za siebie. 

link do pliku

Podczas gdy Wall Street zaliczyła spore wzrosty wczorajszgo dnia, to jednak Nasdaq nie zdołał się zamknąć powyżej kluczowego poziomu oporu. Wobec tego nie można wykluczyć potencjalnego cofnięcia się na niższe poziomy. Z kolei przebicie 6545 i zamknięcie powyżej tego poziomu powinno skutkować powrotem do trendu wzrostowego. Źródło: xStation5

link do pliku

Pewność biznesu oraz warunki biznesu w Australii uległy poprawie w styczniu. Źródło: Macrobond, XTB

Lepsze nastroje w Stanach Zjednoczonych doprowadziły również do wzrostów w Azji, gdzie główne dwa chińskie indeksy zaliczyły wzrost. ASX 200 również wzrósł, co mogło być związane z publikacją pozytywnych danych z Australii. Warunki biznesowe wzrosły z 13 do 19 punktów, natomiast pewnośc biznesu wzrosła z poziomu 10 do 12 punktów. Jedynie w Japonii nastroje były gorsze, gdzie Nikkei 225 zaliczył spadek na poziomie 0,65%. Może to być wynikiem tego, iż zyskiwał jen. Warto zwrócić uwagę na powrót do osłabienia amerykańskiej waluty. W przypadku pary EURUSD widzimy powrót powyżej poziomu 1,23. 

link do pliku

USDJPY wciąż znajduje się przy kluczowym wsparciu powyżej poziomu 108,00. Nawet przełamanie tego poziomu nie musi oznaczać rozpoczęcia nowego trendu, gdyż we wrześniu 2017 doszło do takiego przełamania również po dosyć silnej fali spadkowej oraz krótkiej konsolidacji. Wobec tego, obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem byłby wzrost w okolice 111 punktów, co idzie w zgodzie z poprawą nastrojów na rynkach giełdowych. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.