Skip to content

XTB TRADEBEAT

Wall Street dołącza do spadków. Ropa traci ponad 2%

Po tym jak wczoraj sesja amerykańska przyniosła pewną poprawę nastrojów w końcówce sesji w Europie, niektórzy inwestorzy liczyli dzisiaj na pewne wzrostowe odreagowanie. Nic takiego jednak się nie stało i dzisiaj spadki pogłębiły się nie tylko w Europie i Azji, ale przeniosły się także na giełdy za oceanem. Większe spadki widzieliśmy także na rynku ropy, gdzie WTI traci ponad 2%. Na rynki walutowym dziś zobaczyliśmy za to silniejsze wzrosty na parze EURUSD, a głównymi beneficjentami złej sytuacji na rynkach akcji był jen oraz frank.

 Pomimo, że rynek ropy wydaje się już dość wykupiony, to ceny surowca utrzymują się od dłuższego czasu na 2,5-letnich maksimach. W rosnącej wycenie czarnego złota nie przeszkadza dolar, który nieco wyhamował swoje umocnienie, a ogólny optymizm w dalszym ciągu podtrzymują wiadomości z krajów OPEC. Kartel opublikował wczoraj raport, w którym widzimy pozytywne dla cen ropy rewizje popytu, a także pierwsze oznaki tego, że problemy nadpodaży powoli zanikają. 

Para EURUSD rośnie dziś do okolic 1,18 przebijając wszystkie ważne wsparcia. Dzieje się tak pomimo znacznie lepszych danych o inflacji PPI z USA. Od kilku miesięcy główną obawą dla dolarowych byków jest brak widocznej presji inflacyjnej w Stanach Zjednoczonych. Hamuje to Rezerwę Federalną, która może dokonywać podwyżek stóp w bardzo umiarkowanym tempie. Dziś wskaźnik PPI wzrósł zarówno w bazowej jak i podstawowej o 0,4% m/m w październiku pobijając znacząco konsensus rynkowy.

Pierwszy ważny raport makroekonomiczny z Wielkiej Brytanii przynosi kolejną falę osłabienia na brytyjskim funcie. Odczyty za październik są wciąż relatywnie wysokie, choć biorąc pod uwagę podwyżkę stóp procentowych w listopadzie, osłabienie się trendów inflacyjnych nie wskazuje na kontynuację zacieśniania polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Główny odczyt wypadł na poziomie 3,0% r/r (taki sam poziom jak we wrześniu), co było niższym odczytem niż konsensus wskazujący na 3,1% r/r. Indeks bazowy spada z 2,8% r/r do poziomu 2,7% r/r zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.

Dane CFTC są natomiast zawsze przydatną wskazówką w kwestii średnioterminowych ruchów dla rynków walut i tym razem były one opublikowane z opóźnieniem. Przyglądamy się parom EURNZD i AUDJPY, gdzie dane sygnalizują potencjalny moment zwrotny.

Polska giełda pozostaje dzisiaj dość neutralna wobec sentymentu na pozostałych giełdach. W Europie w dalszym ciągu nie widać przebłysków optymizmu. Osłabia się jednak dzisiaj dolar i jest to jeden z czynników wpierających wzrost o 0,3% naszego głównego indeksu. WIG20 wspierany jest także przez notowania spółki CCC, która publikowała dzisiaj swoje kwartalne wyniki. Na szerokim rynku widać w dalszym ciągu słabe nastroje i tak mWIG40 spada 0,6%, sWIG80 -0,3%, WIG 0%.

W Europie wciąż brak poprawy. Nie jest to jednak kwestia danych makroekonomicznych, które od dłuższego czasu powinny tak naprawdę sprzyjać wzrostom na giełdach. I tak np. dzisiejsze dane o wzroście PKB w Niemczech do 2,8% r/r (z 2,3%) w III kwartale nie pomogły indeksowi DAX, który traci 0,3%. Pozostałe giełdy wyglądają jeszcze słabiej.

Ostatnie tygodnie przyniosły nam ogromną zmienność w cenach Bitcoina. Rynek ten nigdy nie ma problemów z brakiem zmienności, ze względu na ogromne ruchy cenowe przy publikacji informacji np. o akceptacji płatności Bitcoinami, czy zawieszeniem działalności giełd. Tym razem jednak ostatnie ruchy cenowe były wywołane znacząco ważniejszym czynnikiem. Powodem był kolejny podział sieci oraz zainteresowanie inną lepszą wersją Bitcoina, z drugiej strony większość ruchów została zneutralizowana, co potwierdza póki co dominację pierwowzoru kryptowaluty. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.