Skip to content

XTB TRADEBEAT

USD silniejszy pomimo rozczarowania NFP, CAD na fali danych z rynku pracy

Wydarzeniem dnia była publikacja raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy. Publikacja rozczarowała zarówno pod względem skali wzrostu zatrudnienia oraz dynamiki płac. Niemniej niewiele to zmienia w oczekiwaniach inwestorów wobec polityki Fed, a ponadto poznaliśmy niezwykle mocny odczyt ISM dla sektora usługowego będącego główną siłą napędową amerykańskiej gospodarki. W efekcie dolar wyraźnie się umocnił. Sile USD przeciwstawił się jedynie CAD napędzany solidnymi danymi z Kanady oraz GBP odrabiający nieśmiało wczorajsze straty.

Mocny odczyt ISM dla sektora usługowego wymazał słabość dolara, do której doszło po rozczarowującym raporcie NFP. To stwierdzenie jest szczególnie na miejscu w przypadku pary EURUSD - po publikacji indeksu ISM zeszła ona na dzienne dołki. Wynik na poziomie 60,1 pkt. jest bardzo imponujący - to najlepszy wynik od 2005 roku. Wracając do NFP, to zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 261 tys., podczas gdy konsensus celował w odbicie o 313 tys., z kolei poprzedni odczyt został zrewidowany z -33 tys. do +18 tys. Tempo wzrostu płac spadło z 2,8% r/r (rewizja z początkowych 2,9%) do 2,4% r/r. Z drugiej strony jest to nadal poziom gwarantujący utrzymanie presji inflacyjnej. W efekcie rynek nadal jest niemal pewny podwyżki stóp Fed w grudniu. Więcej o reakcjach dolara pisaliśmy TUTAJ.

Niemniej to raporty spółek były decydującym czynnikiem, który wyniósł na otwarciu indeks Dow Jones na historyczne szczyty. Benchmark spiął się ponad barierę 23.500 pkt. za sprawą lepszych od oczekiwań wyników Apple. W efekcie kapitalizacja najdroższej firmy świata zbliżyła się do 900 mld dolarów.  Wracając do Europy, już ponad 66% z 600 największych lokalnych korporacji zaprezentowało wyniki za III kwartał, z czego ponad połowa przebiła oczekiwania rynku. Niemniej zmiany są dziś stosunkowo ograniczone. Wyraźnie od stawki odstaje hiszpański IBEX, który traci ponad 1%. Madryt wystosował Europejski Nakaz Aresztowania m.in. dla Carlesa Puigdemonta, co może zaostrzać napięcia w Katalonii.

 W październiku w kanadyjskiej gospodarce przybyło 35,3 tys. nowych etatów. Oznacza to, że faktyczny rezultat był ponad dwukrotnie lepszy niż konsensus celujący w +15 tys., a także jest to solidny przyrost w stosunku do poprzedniego odczytu na poziomie +10 tys. Oczywiście to pozytywny sygnał, co więcej, może cieszyć także struktura zatrudnienia - ponowny znaczący wzrost odnotowano po stronie miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin. W efekcie mocnego raportu CAD obok GBP był dziś jedyną walutą w G10, która oprała się sił USD. USDCAD obecnie cofa się o około 0,30%.

 Dane PMI z sektora usług kończą burzliwy tydzień dla waluty Wielkiej Brytanii. Przytoczmy tutaj, że wcześniejsze odczyty PMI jeśli chodzi o przemysł jak i budownictwo wypadły dobrze, a dzisiejsze dane z sektora usług potwierdzają ten poprawiający się trend. Szczegóły tego odczytu nie wspierają jednak perspektywy ogólnej poprawy w gospodarce Zjednoczonego Królestwa. Niemniej kompozytowy PMI łączący 3 sektory wspiął się do poziomu 55,8 pkt, czyli najwyżej od kwietnia. GBP odbija o około 0,10% wobec USD, ale popularny Kabel nadal pozostaje poniżej poziomu 1,31. 

Dwa ostatnie tygodnie były bardzo intensywne pod względem wydarzeń rynkowych: za nami posiedzenia trzech głównych banków centralny, na których zostały podjęte ważne decyzje, chociażby w sprawie przedłużenia programu QE w strefie euro, oraz podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii, a także kluczowe odczyty makroekonomiczne, w tym PKB oraz raport z rynku pracy z USA. Nadchodzący tydzień może nie będzie tak obfity w wydarzenia stricte gospodarcze, ale inwestorzy nie powinni się nudzić - rozpoczyna się batalia w amerykańskim Kongresie nad przyjęciem od dawna wyczekiwanej reformy podatkowej.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.