Skip to content

XTB TRADEBEAT

USD dalej silny, z Wall Street nieco uchodzi optymizm

Poniedziałkowe popołudnie przyniosło kontynuację umocnienia dolara oraz dalszy ruch w górę amerykańskich rentowności. Z drugiej strony mamy do czynienia ze zmianą nastrojów na rynku akcji. Wcześniej widzieliśmy wzrosty w wykonaniu głównych europejskich indeksów, tymczasem Wall Street balansuje blisko poziomów z piątkowego zamknięcia.

Po zwycięstwie Donalda Trumpa zyskuje dolar. USD rośnie za sprawą odbijających rentowności obligacji. Siłę amerykańskiej waluty widać dziś szczególnie w parze z jenem, euro i funtem. Równie ciekawie wygląda sytuacja w przypadku par z walutami z Antypodów - AUDUSD oraz NZDUSD.

WIG20 podobnie jak polski złoty podczas poprzedniej sesji był dziś w totalnym odwrocie. Pomimo umiarkowanych wzrostów na zachodnich parkietach, akcje w Polsce są dzisiaj wyprzedawane. Jest to wywołane wycofaniem się inwestorów z polskich aktywów, co zobrazowane jest poprzez zdecydowane cofnięcie się cen obligacji. Mocny spadek cen obligacji to oczywiście wzrost rentowności. W przypadku rentowności 10 latek, osiągnęły dzisiaj one poziom 3,5%, który notowany był ostatnio w 2014 roku. 

Ropa naftowa kontynuuje spadki z ostatniej sesji ze względu na siłę amerykańskiego dolara, ale również presję podażową od strony fizycznej. Według raportu OPEC, kartel w ostatnim miesiącu zwiększył produkcję o 240 tysięcy baryłek na dzień, co wg statystyk organizacji oznacza produkcję na poziomie 33,64 mln brk na dzień. 

 Dziś jeszcze przed nami wystąpienia kilku przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej, wśród których znalazł się Robert Kaplan (19:20), Jeffrey Lacker (23:00). Z uwagi na potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii publikacja danych o sprzedaży detalicznej w tym kraju za III kwartał została przesunięta z dzisiejszego wieczoru.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.