Skip to content

XTB TRADEBEAT

USA: nowy zapał hurtowników i stabilne wyniki rynku pracy

W opublikowanych o 16:00 danych z USA z pozoru nie widać aż takiej siły, żeby dolar mógł z miejsca ruszyć dzięki nim w mocniejszą stronę. Mimo to te dane wpisują się w ciąg udanych odczytów pozwalających liczyć na solidny odczyt wzrostu za IV kw. i dobry początek tego roku. I teraz widzimy, że mimo wszystko godzina publikacji zbiegła się z korzystnym zwrotem na USD i na amerykańskich dochodowościach.

link do pliku

USD nie ma ochoty na dalsze osłabianie się i potrafi podeprzeć się z pozoru drugorzędnymi odczytami; źródło: xStation5

EURUSD prawdopodobnie nie wykazywał dziś silnej dynamiki ruchu w górę ze względu na bliskość 50-dniowej średniej ruchomej. Ten wskaźnik (na żółto) okazał się skutecznym oporem przy poprzednich szczytach. 

link do file download link

Już wcześniej w ciągu dnia EURUSD zderzył się z 50-dniową średnią ruchomą; źródło: xStation5

Finalny odczyt zamiany zapasów u amerykańskich hurtowników okazał się być oczko lepszy od wstępnych szacunków. Ważne jest to, że rewizja nie usunęła wyraźnego wybicia jakie dokonało się w raportowanym miesiącu. Dzięki temu dane pozostawiają wrażenie nowego zrywu w gospodarce.

link do pliku

Rosnąca sprzedaż amerykańskich hurtowników trwa już na tyle długo, że postanowili zaopatrzyć się w większe zapasy - to potwierdzenie optymizmu co do poprawiającej się koniunktury, wyrażanego w ankietowych badaniach nastrojów w biznesie; źródło: Macrobond, XTB

 Przechodząc na ujęcie rok-do-roku możemy zobaczyć, że wzrosty zapasów pojawiły się stosunkowo późno względem momentu gdy przyspieszyła sprzedaż hurtowników w stosunku do 2003 czy 2008, może więc wystąpić efekt nadrabiania tego czasu - co da dalsze silne odczyty.link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB 

Dostaliśmy też ciekawą informację z amerykańskiego rynku pracy. Nieco stonowane odczyty wakatów w gospodarce wobec poprzednich miesięcy nie musi oznaczać pogorszenia, ale raczej jest kolejnym dowodem na nasycanie się rynku pracy. W wielu wypowiedziach członków FOMC słyszymy o tym jak bliski jest stan pełnego zatrudnienia a co za tym idzie trudniej może być teraz o dalsze duże przyrosty zatrudnienia.

link do pliku

JOLTS, czyli liczba wakatów, które pracodawcy chcą aktywnie zapełnić wciąż bardzo wysoko, ale już bez nowych rekordów - podobnie jak w danych o zmianie zatrudnienia widać to nasycanie się rynku pracy USA; źródło: Macrobond, XTB

W tym ostatnim wyniku należy widzieć rosnące szanse na przyspieszenie płac w USA - co naszym zdaniem jest teraz kluczowe do oceny tempa podwyżek stóp i dlatego piątkowy raport o rynku pracy widzieliśmy jako mocny (bo mocne okazały się płace) mimo rozczarowań kilkoma odczytami.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.