Skip to content

XTB TRADEBEAT

USA - Chicago PMI: 54,6 (omówienie danych)

Konsensus: 56,8

Poprzednio: 57,6

Dane za grudzień.

Choć konsensus wskazywał na pogorszenie nastrojów w porównaniu z odczytem za listopad, to opublikowana dziś figura jest i tak sporym rozczarowaniem. Patrząc na poszczególne subindeksy widać wyraźne pogorszenie po stronie nowych zamówień, a miara śledząca zapasy spadła poniżej poziomu oznaczającego poprawę koniunktury. Dlatego też publikacja może lekko wskazywać, że powszechny optymizm po wygranej Donalda Trumpa zaczyna przemijać.

link do pliku

Spadek indeksu Chicago PMI może sugerować, iż nieco ustępuje optymizm związany z wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Źródło: MAcrobond, XTB

Niemniej jednak jest to jedyny regionalny wskaźnik, który w grudniu pokazał osłabienie nastrojów, dlatego jego negatywny przekaz nie musi być bardzo niepokojący - pozostałe odczyty z ostatnich tygodni wskazują na postępującą poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki, co powinno zaowocować w kolejnych miesiącach przyspieszeniem tempa wzrostu.

link do pliku

Pozostałe grudniowe wskaźniki wskazują na poprawę koniunktury w  amerykańskiej gospodarce. Źródło: Macrobond, XTB

Wcześniejsze dane regionalne, które są używane jako wskaźniki wyprzedzające dla ogólnokrajowych odczytów, wystrzeliły w górę, sugerując, że możemy spodziewać się bardzo dobrego wyniku indeksu ISM dla sektora przemysłowego. Tę publikację poznamy już w najbliższy wtorek. Konsensus jak na razie wskazuje tutaj tylko na nieznaczną poprawę - z 53,2 pkt. do 53,5 pkt., więc istnieje spora szansa na pozytywne zaskoczenie, co mogłoby pomóc zachować dolarowi dotychczasowe zyski.

link do pliku

Wskaźnik złożony z poszczególnych regionalnych indeksów sugeruje znaczące odbicie ze strony ISM dla całego amerykańskiego przemysłu. Źródło: Macrobond, XTB

EURUSD zaczął się cofać pomimo rozczarowującej publikacji indeksu Chicago PMI. Przy małej płynności mniejsze transakcje są w stanie namieszać w notowaniach. Warto zauważyć, iż para po wcześniejszych zawirowaniach powróciła w obręb kanału spadkowego.

link do pliku

EURUSD po wcześniejszych zawirowaniach powrócił w obręb kanału spadkowego. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.