Skip to content

XTB TRADEBEAT

UK - PMI dla przemysłu: 56,1 pkt. (omówienie danych)

Konsensus: 53,3 pkt.
Poprzednio: 53,4 pkt. (rewizja do 53,6 pkt.)

Kolejne bardzo dobre dane PMI za grudzień - w przypadku brytyjskiego sektora przemysłowego główny indeks oraz komponent śledzący nowe zamówienia wspiął się do najwyższego poziomu od czerwca 2014 roku. Co więcej, doszło do rewizji poprzedniego odczytu o 0,2 pkt. w górę. Dzisiejsza publikacja wskazuje, że pomimo referendum ws. Brexitu oraz mając w perspektywie start negocjacji w tej sprawie pomiędzy Londynem a Brukselą, brytyjska gospodarka optymistycznie zakończyła 2016 rok. Jeśli Wielkiej Brytanii uda się utrzymać dostęp do europejskich rynków, to powinna tam dojść do większego ożywienia gospodarczego, oddalając tym samą potrzebę dalszego luzowania ze strony Banku Anglii, a to powinno sprzyjać funtowi odrabiać straty  z ostatnich miesięcy.

link do pliku

 Pomimo załamania po referendum ws. Brexitu brytyjski przemysł optymistycznie zakończył 2016 rok. Źródło: Macrobond, XTB

Tani funt zarówno w stosunku do euro, jaki i dolara, dalej sprzyja eksportowi  - zamówienia w tej branży wzrosły już po raz siódmy miesiąc z rzędu. Pozostałe subindeksy również zaprezentowały się w korzystnym świetle - zatrudnienie w sektorze wzrosło w najszybszym tempie od niemal roku, a skok cen był największy w historii badania, co sugeruje zdecydowane odbicie indeksów CPI. To kolejny argument przemawiający za bardziej neutralnym stanowiskiem ze strony BoE.

GBPUSD po odczycie odbił do góry - para wcześniej zareagowała na strefę wsparcia wypadającą przy 1,2256. Mając na uwagę ogólną siłę dolara na szerokim rynku para nadal jednak pozostaje poniżej poziomu 1,23.

link do pliku

 Pozytywne zaskoczenie po stronie publikacji indeksu PMI pomogło w obronie strefy wsparcia wypadającej przy 1,2256, jednakże nadal znajdujemy się poniżej poziomu 1,23. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.