Skip to content

XTB TRADEBEAT

UK - bazowa inflacja CPI: 1,4% r/r

  • konsensus: 1,3%; poprzednio: 1,2%;

Inflacja CPI: 1,2% r/r (0,2% m/m);

  • konsensus: 1,1% (0,2%); poprzednio: 0,9% (0,1%);

Bazowa inflacja PPI: 2,2% r/r ( 0,0% m/m)

  • konsensus: 2,3% (0,2%); poprzednio: 1,9% (0,4%);

Inflacja RPI: 2,2% r/r (0,3% m/m)

  • konsensus: 2,1% (0,2%); poprzednio: 2,0% (0,0%);

 Dane za listopad. Ogólnie odczyty wypadły powyżej oczekiwań, jeśli chodzi o inflacje konsumencką. Z drugiej strony umocnienie funta, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, przełożyło się na osłabienie wpływu cen produktów importowanych. Widać to poprzez słabsze wyniki wskaźników PPI, które najszybciej reagują na zmiany kursów walutowych. 

link do pliku

 Inflacja zaczyna śmielej podążać w kierunku celu BoE. Pozostaje pytanie, czy Bank będzie reagować na narastającą presję inflacyjną. Źródło: Macrobond, XTB

Trudno też jednoznacznie oceniać dzisiaj opublikowane dane - z jednej strony rosnąca presja inflacyjna powinna zniechęcać BoE do dalszego luzowania, co powinno sprzyjać GBP. Niemniej jednak Bank niejednokrotnie zaznaczał, że w obecnej sytuacji jest on w stanie tolerować inflację przekraczającą jego cel. 

Stanowisko BoE wobec rosnącej inflacji oraz jej wpływu na projekcje wzrostu gospodarczego poznamy prawdopodobnie we czwartek, kiedy to Bank po raz ostatni w tym roku spodka się, aby przedyskutować kwestie związane z polityką monetarną. W międzyczasie funt reaguje pozytywnie - para EURGBP coraz śmielej porusza się w kierunku strefy wsparcia znajdującej się przy poziomie 0,8362.

link do pliku

 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.