Skip to content

XTB TRADEBEAT

Turecki Bank Centralny powstrzymuje wyprzedaż TRY

Wydaje się, że tureckiej walucie udało się wyjść ostatnich opresji. Ogólna słabość dolara doprowadziła do większych spadków na USDTRY - para zawróciła spod poziomu 3,923. Ponadto działania  podjęte przez Turecki Bank Centralny sprawiły, że TRY jest dziś jedną z najlepszych walut z rynków wschodzących.

link do pliku

 Waluty rynków wschodzących solidarnie zyskują na ogólnej słabości USD wywołanej rozczarowaniem po konferencji prasowej Donalda Trumpa. Źródło: xStation 5

W efekcie turecki lir zyskiwał dziś wobec dolara niemal 1,2%. Co prawda do końca dnia pozostało jeszcze dużo czasu, to obecny kształt świecy dzisiejszej świecy na interwale D1 jest wyraźnie pro-podażowy. To z kolei może budzić nadzieje na odwrócenie dotychczasowego trendu wzrostowego na USDTRY.

Choć turecki bank centralny nie zdecydował się jeszcze na zmiany stóp procentowych w odpowiedzi na ostatnią dynamiczną deprecjację TRY, to poprzez częściowe ograniczenie płynności na rynku międzybankowym udało się mu przynajmniej na tę chwilę ujarzmić dotychczasowe wzrosty na USDTRY.

link do pliku

Turecki Bank Centralny poprzez ograniczenie płynności na rynku międzybankowym stara się ustabilizować notowania TRY.  Źródło: Bloomberg

Oprócz ruchów na rynku międzybankowym, agencja Bloomberg donosi, że nasilają się głosy zachęcające Turecki Bank Centralny do bezpośrednich  interwencji na rynku walutowym. Na korzyść TRY może również przemawiać dziś opublikowane dane nt. rezerw walutowych Banku, które znajdują się na najwyższym poziomie od 20 miesięcy. Warto tez pamiętać, że kolejne posiedzenie CBRT będzie mieć miejsce 24 stycznia i być może wtedy zostaną podjęte kolejne działające mające na celu powstrzymanie deprecjacji TRY.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.