Skip to content

XTB TRADEBEAT

Trump Trade ożywa, Bitcoin na nowych szczytach

Najważniejszym tematem piątku była amerykańska polityka, po tym jak w Senat przyjął projekt budżetu na 2018 rok, co jest ważnym krokiem w kierunku reformy podatkowej. Choć do tego jeszcze daleka droga, to dziś umacniał się dolar przy akompaniamencie wzrostów na Wall Street oraz innych indeksów giełdowych. Ponadto rozczarowujące dane z kanadyjskiej gospodarki ciążą CAD, a Bitcoin ustanawia nowe historyczne szczyty. Warto też wspomnieć, że Korea Północna ponownie straszy bronią nuklearną, a Janet Yellen była widziana w Białym Domu już po zakończeniu przesłuchań na szefa Fed, co może zwiększać jej szansę na utrzymanie stanowiska.

Wczoraj w amerykańskim Senacie udało się, co prawda niewielką przewagą głosów, przyjąć projekt budżetu. Toruje to drogę dla reformy podatkowej, która była kluczowym punktem agendy gospodarczej prezydenta Donalda Trumpa. W rezultacie ciągle istnieje szansa na przejęcie projektu jeszcze w tym roku, co zapowiadali wcześniej przywódcy Republikanów, chociaż ciągle pozostaje kilka przeszkód. Po pierwsze budżet musi zostać jeszcze przyjęty przez Izbę Reprezentantów, co prawdopodobnie nie będzie takie proste jak może się wydawać mając na uwadze większość Republikanów. Ponadto należy dodać, iż uchwała Senatu uwzględnia 1,5 biliona dolarów cięć w podatkach, a Izba Reprezentantów chce planu budżetowego zbilansowanych zmian w kodeksie podatkowym. Jednakże ogólnie rzecz biorąc po raz pierwszy od dłuższego czasu został wykonany poważny krok w kierunku reformy, której wizja była jednym z fundamentów dotychczasowej hossy na Wall Street. W efekcie rynki akcyjne zyskiwały, a dolar się umacniał.

Przechodząc do rynków walutowych należy wspomnieć, iż zakończyły się już przesłuchania kandydatów na prezesa Fed. Według rynkowych spekulacji największe szanse na to stanowisko ma Jerome Powell, jednak wieczorem media obiegła wiadomość, iż Janet Yellen była dziś widziana w Białym Domu. Choć szybko przyszedł komunikat, że Yellen odbyła jedynie rutynowe spotkanie z sekretarzem Cohnem, to dolar chwilowo się osłabiał. Ponadto minister ds. zagranicznych Korei Północnej stwierdził, że nadal będą prowadzone testy nuklearne, co tymczasowo umocniło jena. 

CAD znalazł się dziś pod wyraźną presją danych o inflacji oraz sprzedaży detalicznej. Odczyty inflacyjne w dużej mierze był zgodne z oczekiwaniami rynku, gdyż udało się zanotować wzrost o odpowiednio 0,2% m/m oraz 1,6% r/r. Warto dodać, że trzy miary bazowe monitorowane przez BoC przyspieszyły do +1,6% r/r, co jest pozytywnym sygnałem. Trudno jednak o optymizm patrząc na wyniki sprzedaży detalicznej. Główny odczyt zanotował spadek o 0,3% m/m, podczas gdy konsensus celował we wzrost o 0,5%. Co więcej, miara bazowa nieuwzględniająca sprzedaży aut cofnęła się o 0,7% m/m, rozmijając się z konsensusem o cały 1 p.p.

Po tym jak w czwartek bitcoin i inne kryptowaluty odrobiły swoje straty zmienność na tych rynkach nieco zmalała. Bitcoin słabł w trakcie piątkowego poranka tracąc ok. 1%, niemniej już po południu wyznaczył on nowe historyczne szczyty zbliżając się do bariery 6000 USD. Warto dodać, że handel na rynku kryptowalut odbywa się także w weekend, więc niewykluczone, że w najbliższych dwóch dniach dojdzie tam do ciekawych zwrotów akcji. 

Tym czasem tydzień na tradycyjnych rynkach chyli się ku końcowi, ale jeszcze dziś wieczorem powinniśmy poznać komunikat agencji Standard & Poor’s ws. polskiego ratingu. Być może instytucja zdecyduje się na podniesienie perspektywy ze "stabilnej" do "pozytywnej", lecz nie jest to pewne. Ponadto o godzinie 1:30 w nocy czasu polskiego powinna wystąpić Janet Yellen. Tematem jej przemówienia będzie polityka pieniężna po kryzysie finansowym.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.