Skip to content

XTB TRADEBEAT

Trump kończy konferencję - reakcje rynków

Prezydent-elekt dopiero pod koniec konferencji zaczął poruszać ciekawsze kwestie z perspektywy rynków. Trump potwierdził, że podtrzymuje pomysł wprowadzenia "podatku granicznego", czyli opłaty przypominającej cło. Szczególnie wrażliwe na te zapowiedzi jest meksykańskie peso. Niemniej jednak ogólnie inwestorzy mogą być  rozczarowani - konferencja dotyczyła głównie kwestii związanych z tematem wpływu rosyjskich służb na kampanię prezydencką w USA i nie poznaliśmy żadnych nowych szczegółów dotyczących planowanych zmian w polityce fiskalnej.

USDMXN zaczął mocniej odbijać na północ jeszcze przed godziną 17. W efekcie para zameldowała się na chwilę w okolicy poziomu 22. Obecnie obserwujemy cofniecie notowań - można się spodziewać, że ruch w dół jest po części spowodowany aktywnością meksykańskiego banku centralnego.

link do pliku

 Komentarze nt. podatku granicznego pchnęły na chwilę USDMXN powyżej poziomu 22. Źródło: xStation 5

 Krytyczne komentarze Trumpa odnośnie wysokich cen leków postawiły pod presją notowania spółek biotechnologicznych, co pchnęło w dół cały indeks S&P500 (kontrakt na ten indeks jest dostępny na xStation pod symbolem US500). Jednakże trudno mówić o jakimś większym załamaniu, gdyż broniony jest poziom 2260 pkt. i nadal mamy do czynienia z sekwencją wzrostową.

link do pliku

 US500 pomimo spadków w trakcie konferencji Trumpa nadal porusza się w obrębie sekwencji wzrostowej. Źródło: xStation

Brak podania żadnych nowych szczegółów odnośnie planowanych reform fiskalnych jest odbierany przez rynki negatywnie. Dolar po wcześniejszym umocnieniu przeszedł do defensywy. W przypadku EURUSD nastąpiło odbicie z powrotem powyżej poziomu 1,05. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku USDJPY, gdzie widzimy zwrot w kierunku poziomu 116.

link do pliku

 EURUSD po konferencji powraca ponad poziom 1,05. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.