Skip to content

XTB TRADEBEAT

Szarża byków w ostatnich godzinach handlu

Końcówka dzisiejszej sesji przynosi szarżę byków, którym udało się wypchnąć amerykańskie indeksy ponad poziom z piątkowego zamknięcia. Lekkie spadki widoczne były co prawda na Nasdaqu, niemniej jednak Dow Jones oraz SP500 mogły poszczycić się minimalnymi wzrostami. 

Cena złotego kruszcu silnie rosła w ostatnich dniach na fali dużej niepewności na rynkach oraz potencjalnemu sygnałowi wstrzymania się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Głównie te czynniki doprowadził do naruszenia poziomu 1300 USD za uncję, pierwszy raz od listopada zeszłego roku, kiedy to na prezydenta USA wybrany został Donald Trump. Czy w tym momencie powinniśmy oczekiwać kontynuacji ruchu wzrostowego, czy polegać na potencjalnej statystyce i liczyć na kolejne cofnięcie z tego poziomu?

W piątek wieczorem informowaliśmy o możliwym zwolnieniu Steve’a Bannona, jednego z kluczowych doradców strategicznych Donalda Trumpa. O dziwo rynki zareagowały na te doniesienia z euforią, ze względu na to, iż rynki spekulowały, iż jest on jedną z przyczyn słabej dynamiki prac Białego Domu. Dodatkowo jego zwolnienie powoduje, iż odejście Cohna wydaje się mniej prawdopodobne. Cohn jest ulubieńcem rynków, ze względu na jego wcześniejszą pracę w Goldman Sachs i stanowi potencjalnego kandydata na kolejnego szefa Fed. 

W ostatni piątek poznaliśmy kolejny raport CFTC o pozycjonowaniu się inwestorów spekulacyjnych na rynku. Pomimo tego, iż jest to mocno opóźniony wskaźnik, pokazuje nastawienie dużych inwestorów na rynku i daje sygnału potencjalnego wykupienia, czy wyprzedania rynku. 

Ceny czarnego złota zaliczają kiepski start nowego tygodnia. WTI spada o blisko 2%, co prowadzi do spadku surowca poniżej wsparcia na poziomie 48 dolarów za baryłkę. Przypomnijmy, że piątkowa sesja zakończyła się bardzo silnym wzrostem ceny ropy, dzięki czemu zakończyła ona tydzień nad kreską, w całości pokrywając spadki z poprzednich dni. Pokonała ona także 8 i 21 dniowe wykładnicze średnie kroczące.

Jeśli chodzi o wydarzenia z tego tygodnia, to warto zwrócić uwagę na sympozjum w Jackson Hole, które może być przełomowym momentem dla wielu par walutowych.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.