Skip to content

XTB TRADEBEAT

Szalony dzień dla GBP, giełdy w Europie wyraźnie wyżej

Początek tygodnia przyniósł kilka ciekawych wydarzeń. Cały dzień w centrum uwagi był funt, który początkowo silnie zyskiwał po komentarzach premier May, która wskazała, że osiągnięty został duży progres w sprawie negocjacji, ale pozostało jeszcze wiele kwestii do uzgodnienia. Chwilę przed godziną 17:00 na rynek trafiła jednak informacja z BBC, że porozumienie ws. Brexitu nie raczej zawarte na dzisiejszym spotkaniu Eurogrupy. Tym samym para GBPUSD w minutę spadła prawie 100 pipsów.

Dolar amerykański próbuje odrobić straty, które pojawiły się późnym piątkowym popołudniem po oświadczeniu Michaela Flynna, byłego doradcy Trumpa, że zamierza zeznawać przeciwko niemy. Kilka godzin później nastąpiło jednak wsparcie dla tej samej walucie dzięki głosowaniu w Senacie nad planem reformy podatkowej. Plan przyjęto stosunkiem głosów 51 do 49 podczas sobotniego poranka. Jedynie Bob Corker z Partii Republikańskiej głosował przeciko przyjęciu planu. Donald Trump wyraził swoje zadowolenie oraz ogłosił, że chciałby podpisać ustawę przed Bożym Narodzeniem.

Giełdy w Stanach odnotowują dzięki temu nowe historyczne szczyty, gdzie dzisiaj po otwarciu Dow Jones rośnie 1,1%, S&P500 0,7%, natomiast indeks technologiczny (Nasdaq) wciąż wciąż pozostaje pod kontrolą sprzedających i niecałą godzinę po otwarciu spada -0,1%. Parkiety w Europie reagują również pozytywnie na te wieści zza oceanu, jednak nie dla wszystkich giełd jednoznacznie musi być to dobra wiadomość.

Dziś na GPW mamy sytuację odwrotną do tej jaką widzieliśmy w piątek. Zyskują europejskie giełdy, a wraz z nimi również i polskie akcje. Ponadto odwróciły się tendencję w poszczególnych sektorach. Najlepiej radzące sobie spółki odzieżowe dzisiaj zajmują ostatnie pozycje w indeksie WIG20. Ponadto wyszczególnić można dzisiaj spółkę JSW, która zdecydowanie lideruje z zyskiem +3,2%. Odreagowują także spółki paliwowe, dla których zeszły tydzień był najgorszym od kilku lat. 

Początek tygodnia na Bitcoinie jest dosyć chaotyczny. Bitcoin znalazł się bardzo blisko poziomu 12000 USD, lecz później wyraźnie stracił. W zasadzie nie można przypisać tej sytuacji żadnej konkretnej przyczyny, choć w prasie ze strony Telegrapha pojawił się artykuł dotyczący tego, iż brytyjscy ministrowie szykują batalię przeciwko kryptowalutom, ze względu na to, iż używane są one do unikania podatków oraz prania brudnych pieniędzy. Ministerstwo Finansów szykuje również narzędzia, dzięki którym inwestowanie w kryptowaluty będzie będzie bardziej transparentne, poprzez zmuszanie inwestorów do ujawnienia swojej tożsamości oraz raportowania podejrzanych aktywności. 

 Dzisiejszej nocy większej zmienności doświadczymy prawdopodobnie na walutach antypodów, gdzie szczególną uwagę inwestorzy poświecą analizie australijskiego dolara. Oprócz kilku ważnych publikacji danych makroekonomicznych zobaczymy także decyzję Banku Rezerw Australii ws. stóp procentowych. Zmiany stóp nie zobaczymy, jednak wydźwięk oświadczenia RBA będzie ważny zwłaszcza biorąc pod uwagę trwającą od kilku tygodni słabą serię danych z krajowej gospodarki. Decyzję poznamy o godzinie 4:30, natomiast wcześniej zmienność na AUD wywołają jeszcze inne publikacje. W przypadku indeksów giełdowych warto zwrócić na sytuację techniczną na wykresach JAP225 i HKComp.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.