Skip to content

XTB TRADEBEAT

Szaleństwo na kryptowalutach; zyskuje funt, spada ropa

Dziś na rynku walutowym najlepiej radziła sobie brytyjska waluta, która od rana pozostawała pod presją wzrostową. Po wczorajszej udanej sesji na Wall Street bardzo dobrze dzień zaczęły indeksy w Europie. A sesji amerykańskiej na parkiety w USA wkradły się spadki, które zapoczątkował indeks spółek technologicznych (Nasdaq). Ropa natomiast zaczęła tracić na wartości (WTI - 2%), pomimo głosów świadczących o tym, że jutro we Wiedniu dojdzie do porozumienia. 

Późnym popołudniem wczorajszego dnia można było zaobserwować silnie rosnącego funta po wcześniejszym bardzo silnym spadku, który był związany z negocjacjami w sprawie Brexitu. Na początku funt zyskiwał po pojawieniu się informacji o tym, że Wielka Brytania zgodziła się na zapłacenie oczekiwanej kwoty przez UE, ale później waluta wyraźnie straciła po zdementowaniu pogłosek przez brytyjski rząd. Niemniej, źródła z UE wskazują na to, że władze brytyjskie zgodziły zapłacić się większość kwoty oczekiwanej przez Unię Europejską w negocjacjach.

Szaleństwo na rynku kryptowalut trwa w najlepsze o czym świadczy znaczące przełamanie poziomu 10 tys. punktów w ostatnim czasie. Cały ostatni ruch wzrostowy rozpoczął się w trakcie ostatniego weekendu po ogłoszeniu prac w drugim największym koreańskim banku, nad udostępnieniem portfeli dla swoich klientów. Od tamtego momentu Bitcoin zyskał 2000 USD do najwyższych poziomów w historii przy 10830 USD.

Dziś na giełdach dominują dobre nastroje, chociaż byki omijają niektóre rynki, do których zalicza się m.in. GPW, gdzie czołowy indeks WIG20 traci prawie 2%. Wczoraj wieczorem prawdziwy rajd można było obserwować na Wall Street, gdzie szczególnie Dow Jones i S&P500 zareagowały silnymi wzrostami na pozytywny wynik głosowania Senackiej Komisji ds. budżetu nad planem reformy podatkowej. Wcześniej w tym miesiącu plan został przegłosowany w niższej izbie i po ewentualnym udanym głosowaniu w Senacie, musi nastąpić jeszcze połączenie obu planów, przed ostatecznym podpisaniem ustawy przez Donalda Trumpa.

Kolejne publikacje pokazują, że gospodarka USA radzi sobie coraz lepiej, a dzisiejszy drugi odczyt PKB wykazał, że gospodarka rozwijała się w III kwartale w jeszcze szybszym tempie niż wskazywał na to pierwszy szacunek. Wynik na poziomie 3,3% k/k (dane annualizowane) jest najlepszym od III kwartału 2014 roku. USDJPY jeszcze przed odczytem przebija geometrię otwierając sobie drogę na wyższe poziomy cenowe. Indeks dolara natomiast po całodniowych wzrostach dociera w końcu do pierwszego ważnego oporu.

OPEC spotyka się po raz kolejny i oczekuje się, że dojdzie do przedłużenia porozumienia o cięciu produkcji, celem kontynuacji bilansowania się rynku. W tym momencie konsensus rynkowy na przedłużenie porozumienia to 9 kolejnych miesięcy od kwietnia przyszłego roku, czyli do zakończenia 2018 roku. Sam kartel przyznał się w ostatnich miesiącach, że oczekiwał, iż bilansowanie się rynku nastąpi zdecydowanie szybciej, dlatego istnieje duża potrzeba wspieranie rynku poprzez ograniczanie podaży. Biorąc pod uwagę ten czynnik oraz duże respektowanie całego porozumienia w ostatnich miesiącach, jego przedłużenie jest niemal pewne. Rynek ma jednak wątpliwości. Czy OPEC da radę podtrzymać rajd na rynku ropy, który ponownie objawił się w połowie tego roku? Zobacz przegląd techniczny ropy.

Szwedzka waluta pozostaje pod wpływem dwóch sprzecznych odczytów makroekonomicznych, gdzie jeden z nich ukazuje lepsze nastroje wśród konsumentów, natomiast drugi ujawnia wolniejszy od prognoz wzrost gospodarczy. Szwedzka korona osłabia się wobec dolara amerykańskiego, który pozostaje mocny ze względu na pozytywny wynik głosowania Senackiej Komisji ds. budżetu nad planem reformy podatkowej.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.