Skip to content

XTB TRADEBEAT

Start sezonu wyników - banki w centrum uwagi

W przeciwieństwie do ubiegłego roku, rok 2017 rozpoczął się na rynkach akcji bardzo dobrze. Mocne dane makroekonomiczne (szczególnie indeksy PMI) pomogły przedłużyć "hossę Trumpa" i wywindować amerykańskie indeksy na nowe szczyty. Czy sytuację na rynkach zmieni rozpoczynający się sezon wyników? Prezentujemy spojrzenie na rynek oraz najciekawsze spółki początku sezonu. 

Serię publikacji sprawozdań finansowych za IV kwartał tym razem nie rozpocznie z godnie z tradycją Alcoa - spółka podzieliła się w listopadzie na dwa podmioty (firma zajmująca się wytopem aluminium nadal funkcjonuje pod tą samą nazwą) i tym razem jej raport poznamy dopiero 24 stycznia. Inwestorzy będą więc najbardziej  wyczekiwać piątku, kiedy to wyniki zaraportują pierwsze duże banki - końcówka roku w wykonaniu ich notowań była bardzo udana. Od momentu wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA indeks śledzący sektor bankowy odbił o 28%.

link do pliku

Fundusz ETF (XLF.US na xStation) śledzący zachowanie amerykańskich spółek z sektora finansowego zdecydowanie odbił po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich. Źródło: xStation 5

Poprzedni sezon wyników był przełomowy - w III kwartale ubiegłego roku zyski spółek notowanych na Wall Street wzrosły o 4% r/r przerywając tym samym serię czterech kwartałów spadków. Według konsensusu Factset w trzech ostatnich miesiącach 2016 roku spółki miały poprawić zyskowność o 3%. Natomiast sam sektor finansowy ma odnotować wzrost aż o 15,7% r/r za sprawą rosnących rentowności obligacji a także oczekiwań na szybsze tempo normalizacji polityki monetarnej przez FED. Warto jednak zauważyć, że tempo wzrostu zysków od dawna pozostaje w tyle za dynamiką cen akcji, co pokazuje wykres poniżej.

link do pliku

Konsensus zakłada wzrost zysków spółek z indeksu S&P500 po raz drugi kwartał z rzędu. Źródło: Factset

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA rozbudziła oczekiwania inwestorów na wyższe tempo wzrostu gospodarczego oraz na poprawę środowiska dla biznesu. Niemniej jednak reformy gospodarcze prezydenta-elekta wciąż znajdują się w sferze obietnic i na ich efekty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Dlatego też, jeśli spółki będą solidarnie rozczarowywać wynikami, może być to przyczynek do wystąpienia korekty na Wall Street. Z drugiej jednak strony dane ze Stanów Zjednoczonych za poprzednie trzy miesiące był dobre, co sprzyja scenariuszowi zakładającemu kontynuację hossy na indeksie S&P500 (kontrakt na ten indeks jest dostępny na xStation pod symbolem US500). Na ten moment układ na wykresie jest zdecydowanie pro-wzrotowy - kolejne lokalnej dołki są coraz wyżej, a realizacje zysków są mało dynamiczne. 

link do pliku

Od momentu wygranej Donalda Trumpa mamy do czynienia z hossą na Wall Street. Notowania US500 poruszają się konsekwentnie w sekwencji wzrostowej. Czy sezon wyników doda paliwa do dalszych wzrostów? Źródło: xStation 5

Analizując amerykański rynek akcyjny przed startem nowego sezonu wyników warto też zwrócić uwagę na pewien interesujący sygnał. Otóż fundusze inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych posiadają rekordowo niskie zasoby gotówki. Z jednej strony może to oznaczać duży optymizm i wiarę w kontynuację hossy na Wall Street. Niemniej jednak rodzi to też pytanie, czy amerykańskie indeksy nie są zbytnio wykupione, tym samym potencjalnie zwiększając ryzyko wystąpienia większej korekty, jeśli wyniki spółek rozczarują. Ponadto należy pamiętać o sile dolara - jeśli będzie on dalej się umacniać, przychody amerykańskich korporacji z zagranicy będą relatywnie niższe, co jest kolejnym elementem ryzyka dla byków na Wall Street.

link do pliku

Amerykańskie fundusze inwestycyjne w posiadają rekordowo niskie zasoby gotówki, co stawia pytanie, czy amerykańskie indeksy nie są zbytnio wykupione. Źródło: Top Down Charts

Najciekawsze spółki publikujące wyniki w najbliższych dniach:

Bank of America (nazwa na xStation: BAC.US). Bank przed startem piątkowej sesji na nowojorskiej giełdzie zaprezentuje wyniki za IV kwartał. Konsensus zakłada, że EPS wyniesie 0.38 USD, czyli o 0.10 USD więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Warto jednak zauważyć, że wyniki BofA w ubiegłych trzech kwartałach były lepsze niż oczekiwania inwestorów. Przychody powinny z kolei ukształtować się na poziomie 20.83 mld USD, czyli o ponad 6% wyżej w ujęciu rok do roku. Inwestorzy będą zwracać dużą uwagę na działalność tradingową -  w III kwartale handel na rynku obligacji przyniósł spore zyski niemal wszystkim bankom. Ponadto dużym zainteresowaniem będzie się cieszyć kwestia zmian zyskowności w bankowości konsumenckiej - wyższe stopy procentowe powinny sprzyjać w tym względzie pożyczkodawcom. 

link do pliku

Bykom jak na razie nie udało się wybić strefy oporu wypadającej przy poziomie 23.30 USD. Źródło: xStation 5

JPMorgan (nazwa na xStation: JPM.US). Kolejny bank publikujący wyniki kwartalne w piątek przed startem Wall Street ma według konsensusu pochwalić się zyskiem na jedną akcję na poziomie 1.43 USD, czyli o 0,11 USD więcej niż rok temu, oraz przychodami w kwocie 23.74 mld USD, czyli mniej więcej takimi samymi jak te zaprezentowane 12 miesięcy temu. Tak jak w przypadku Bank of America, inwestorzy poświęcą dużo uwagi kwestiom związanym z zyskownością oddziału zajmującego się tradingiem.

link do pliku

Notowania JPM znajdują się przy historycznych szczytach wypadających przy poziomie 87.60 USD. Źródło: xStation 5

Wells Fargo&Co (nazwa na xStation: WFC.US). Pod koniec września ubiegłego roku jednym z największych amerykańskich banków wstrząsnęła afera związana z zakładaniem kont bez wiedzy klientów. W efekcie jego notowania szarpnęły w dół. Raport finansowy za IV kwartał, który zostanie opublikowany przed startem piątkowej sesji na Wall Street,  pokaże, czy ten skandal rzeczywiście negatywnie odbił się na zyskowności tej instytucji. Konsensus zakłada, iż EPS wyniesie 1.00 USD, czyli o 2.7% mniej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Z drugiej strony przychody mają wzrosnąć o 4.1% r/r do poziomu 22.5 mld USD. W przypadku Wells Fargo&Co inwestorzy będą bacznie analizować wskaźniki dotyczące liczby klientów oraz poziomu depozytów, a także oczekiwania zarządu, co do wyniku śledztwa w sprawie ujawnionych nieprawidłowości.

link do pliku

W IV kwartale notowaniom Wells Fargo udało się odrobić straty wynikłe z ujawnienia we wrześniu nieprawidłowości. Źródło: xStation 5

W kolejnych dwóch tygodniach, obok banków, warto też zwrócić uwagę na wyniki innych wielkich korporacji ze Stanów Zjednoczonych. Ciekawie zapowiadają się publikacje sprawozdań finansowych takich spółek jak: Delta Airlines (DAL.US na xStation), Netfilx (NFLX.US na xStation)oraz General Electric (GE.US na xStation).

link do pliku

Oprócz banków warto też zwrócić uwagę na publikacje takich spółek jak: Delta Airlines (DAL.US na xStation), Netfilx (NFLX.US na xStation)oraz General Electric (GE.US na xStation). Źródło: Bloomberg, XTB

Więcej o akcjach syntetycznych dowiesz się TUTAJ.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.