Skip to content

XTB TRADEBEAT

Spory przyrost zapasów negatywny dla ropy

Wczoraj po sesji giełdowej na Wall Street poznaliśmy odczyt zmiany zapasów ropy USA wg API. Odczyt wypadł zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, chociaż cała struktura raportu jest mocno niedźwiedzia dla cen surowca. 

Ogólny przyrost zapasów wyniósł 1,53 mln  brk przy oczekiwaniu na poziomie 1,5 mln brk. Z kolei w przypadku Cushing zapasy spadły o 187 tysięcy baryłek, co było znacząco mniejszym spadkiem niż sugerował to Genscape na poziomie ok. 800 tysięcy baryłek. Wzrost zapasów benzyny i destylatów sugeruje, że rafinerie pobierają sporo ropy z Cushing, co powoduje tamtejszy spadek, jednak nie jest to w stanie w pełni zneutralizować efektu relatywnie wysokiej produkcji oraz prawdopodobnego odbicia importu. 

link do pliku

Zapasy ropy wg API odbiły po ostatnim spadku. Źródło: Bloomberg, XTB

Spadki ropy naftowej przyśpieszyły po publikacji raportu o stanie zapasów w USA. Naruszona została kluczowa strefa wsparcia w okolicach poziomu 51,50 i cena znalazła się nawet poniżej 51,00 USD za baryłkę. Wcześniej spadki zostały zapoczątkowane poprzez obawy na temat respektowania porozumienia OPEC oraz krajów z poza kartelu wobec cięcia produkcji ropy. O ile negatywny scenariusz dla ropy utrzyma się, co może zostać przedłużone w najbliższy piątek, to spadki mogą sięgnąć okolic poziomu 49,00 USD za baryłkę, gdzie mamy do czynienia ze zniesieniem 61.8 ostatniej fali spadkowej oraz 61.8 fali spadkowej z 2015 roku. Dzisiaj o godzinie 16:30 poznamy odczyty raportu rządowego DOE. 

link do pliku

Ropa naftowa naruszyła kluczowe wsparcie. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.