Skip to content

XTB TRADEBEAT

Spokojnie na rynkach. CAD z szansą na dalsze umocnienie

Zarówno dzisiaj jak i w całym tygodniu kalendarz makroekonomiczny nie obfituje w publikacje makroekonomiczne. Ważna pozycja pojawia się dopiero w piątek, kiedy to poznamy odczyt inflacji CPI w USA, a także pierwsze raporty finansowe za IV kwartał największych spółek z Wall Street. Dzisiaj dolar był jedną z mocniejszych walut, co pomogło indeksowi tej waluty przebić się przez. Na euro natomiast bardzo wysokie pozycjonowanie może w końcu wskazywać na to, że mamy do czynienia z wykupieniem europejskiej waluty.

Przegląd techniczny DAX30: Akcje oraz inne ryzykowne aktywa rozpoczęły rok od mocnych wzrostów zwiastując ogólnie dobry rok dla rynków kapitałowych. Po kilku dniach silnego trendu wzrostowego europejskie giełdy ponownie zbliżają się do swoich szczytów z 2017 roku. Wzrostom na DAX nie przeszkadzało nawet silniejsze euro. Obecnie powraca temat problemów uformowania niemieckiego rządu, niemniej nie robi to wrażenia na inwestorach, którzy skupiają się już na nadchodzącym sezonie wyników.

Rynki akcji mają za sobą niezwykle udany początek roku. W przypadku amerykańskich giełd poprzedni tydzień był najlepszy od ponad roku, natomiast wzrosty obserwowane w Europie były największe od kwietnia. Obecnie wkraczamy w sezon wyników, zatem sentyment na giełdach ponownie dyktować będą publikowane przez spółki sprawozdania finansowe.

Po ostatnich dwóch świetnych raportach z rynku pracy w Kanadzie, które w obu przypadkach pokazały wzrost zatrudnienia o prawie 80 tys., zwiększyły się znacząco oczekiwania względem kolejnej podwyżki stóp przez Bank Kanady. Najbliższe spotkanie BoC odbędzie się 17 stycznia, a implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp na nim wynosi już 84%, przy czym jeszcze w piątek było niższe niż 50%. Jedną z dodatkowych przesłanek dla inwestorów, która mogła potwierdzić siłę kanadyjskiej gospodarki był dzisiejszy raport BoC badający nastroje biznesowe przedsiębiorców. 

Patrząc na najważniejsze kryptowaluty na świecie, zdecydowana uwaga jest w tym momencie skupiona na Ethereum, które kontynuuje wzrosty po pokonaniu ważnej bariery na poziomie 1000 USD. Waluta ta zyskuje wobec ostatnich doniesień, iż gruba dużych europejskich banków testuje Blockchain Ethereum w celu spełnienia wytycznych MIFID 2. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.