Skip to content

XTB TRADEBEAT

Spokój na walutach, indeksy wciąż w odwrocie

Wczoraj mieliśmy do czynienia z wyraźnym cofnięciem indeksów praktycznie na wszystkich 3 najważniejszych rynkach na świecie, co z jednej strony mogło wynikać z różnych czynników, zaś z drugiej było związane z pogorszeniem się nastrojów inwestorów w związku z nowymi doniesieniami w sprawie reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. 

Wątpliwości dotyczące programu reformy podatkowej zostały użyte jako wytłumaczenie wczorajszych spadków. Dla nas w zasadzie jest to jedynie wymówka. Niepewność, co do planu podatkowego jest obecna od początku tego ogłoszenia. Cały słaby nastrojów rozpoczął się w Azji, co przeniosło się później do Europy, a następnie wydarzenia w USA jedynie potwierdziły chęć amerykańskich inwestorów do wyprzedaży akcji. Tamtejszy Senat może zaproponować zmianę podatku CIT dopiero w przyszłym roku, a pozostawieniu mogą pozostać 7 progów podatkowych, co spotkałoby się z totalnym rozczarowaniem rynków. Obecnie przed otwarciem sesji na Wall Street obserwujemy umiarkowane cofnięcie kontraktów, chociaż w dalszym ciągu na tych rynkach mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym o czym wczoraj świadczył wyraźny cień świecy na S&P 500. 

DAX ma dzisiaj bardzo ograniczoną zmienność, co następuje po wczorajszym bardzo silnym spadku związanym z wyprzedażą akcji spółki ProSiebien. Od strony technicznej możemy mówić o czynnikach popytowych, chociaż zakończenie dzisiejszej świecy W1 może zaważyć na nastrojach inwestorów w kolejnych tygodniach. 

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie odbiła za wrzesień tego roku, co doprowadziło do wsparcia brytyjskiego funta. Z drugiej strony zauważyliśmy nieco gorszą kondycję sektora konstrukcyjnego, który zaliczył zdecydowane spowolnienie, nie tylko w porównaniu do poprzedniego odczytu, ale również oczekiwań, co odzwierciedla gorsze nastroje prezentowane przez indeks PMI. Niemniej, patrząc na dane kwartale można wskazać, że raport pozostaje mieszany i stan gospodarki w dalszym ciągu jest daleki od idealnego. 

Wczoraj ukazał się kwartalny raport Światowego Komitetu Złota (WGC), który pokazał spadek globalnego popytu złota do najniższego poziomu od 8 lat. Pomimo dosyć znaczących zmian od strony popytowo-podażowej na złotym kruszcu, nie doszło wczoraj do znacznych zmian w samej cenie. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.