Skip to content

XTB TRADEBEAT

Spadki na giełdach w Europie, inwestorzy czekają na dane o CPI w USA

Amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję znakomitymi wynikami. Dow Jones wzrósł aż 1.7%, natomiast NASDAQ i S&P500 odbił odpowiednio o 1.56% i 1.39%. Jednym z powodów wczorajszych wzrostów na Wall Street był plan fiskalny przedstawiony przez Donalda Trumpa na 2019 rok. Plan zakłada budżet na poziomie 4,4 bilionów dolarów, z czego 200 mld ma być przeznaczonych na infrastrukturę, natomiast ponad 23 mld skierowane są na ochronę granic oraz sprawy związane z imigracją. 

Inflacja CPI w ujęciu rocznym pozostała w Wielkiej Brytanii bez zmian pomimo oczekiwania minimalnego spadku. Niemniej zaskoczenie przychodzi w postaci inflacji bazowej, która wypada lepiej od poprzedniego odczytu. Przy tym wszystkim jednak inflacja producencka wypada gorzej, co nie jest w zasadzie fatalnym zestawieniem raportu inflacyjnego. Funt zyskuje po odczycie.

 Przegląd techniczny WTI: Ropa w ostatnim tygodniu doświadczyła silniejszej przeceny na co złożyło się kilka czynników. Po pierwsze spadkom cen pomagał silniejszy dolar, w którym wyceniony jest ten surowiec, jednak bardzo istotną rolę odegrały także czynniki makroekonomiczne jak i techniczny wygląd wykresu. W poprzednim tygodniu w raporcie DoE zobaczyliśmy wzrost zapasów ropy (co jest zgodne z sezonową tendencją), jednak inwestorów bardziej zaniepokoiła rosnąca produkcja tego surowca w USA, która podskoczyła w jeden tydzień aż o 3.3%. 

Dziś w godzinach porannych mogliśmy doświadczyć silniejszego umocnienia jena, który na parze USDJPY zdołał przełamać ważne wsparcie w okolicy 108. Oczywiście ze względu na niepewność panującą na giełdach umocnienie się jena wraz z innymi bezpiecznymi aktywami (frank, złoto) nie jest rzeczą zaskakującą. Niemniej w ten sposób pogłębia się dywergencja pomiędzy parą USDJPY a skorelowanym indeksem TNOTE. Jako winowajcę tej dywergencji można tutaj zatem wskazać dolara, który jest w ostatnim czasie znacznie słabszy niż wskazywałby na to rynek obligacji.

Sesja azjatycka: jak poradzi sobie NZD oraz indeks NIKKEI? Dziś w nocy ciekawie może być na głównej parze walutowej EURUSD, ale także ze względu na istotne publikacje na para z NZD oraz ropie. Pozostaje także pytanie czy pomimo niekorzystnego otoczenia indeks NIKKEI zdoła odbić od bardzo ważnych poziomów technicznych.

Zmienność cenowa na Bitcoinie była ostatnio ograniczona, chociaż zauważono próbę wybicia z ostatniego trendu spadkowego. Niemniej, podczas dzisiejszej sesji obserwujemy raczej osłabienie się potencjału wzrostowego wraz z wybiciem krótkoterminowego wzrostowego kanału trendowego dołem. Może okazać się, że ostatnie wybicie trendu spadkowego było fałszywe i Bitcoin ponownie wróci do okolic 7600 USD, gdzie znajduje się kluczowa strefa wsparcia.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.