Skip to content

XTB TRADEBEAT

Spadki na giełdach, huśtawka na funcie po decyzji BoE

Posiedzenie RBNZ było najważniejszym wydarzeniem podczas minionej sesji azjatyckiej. Bank oczywiście utrzymał stopy procentowe bez zmian i zgodnie z naszymi przewidywaniami, posiedzenie było pretekstem inwestorów do wyprzedaży waluty. Oświadczenie banku mniej więcej pokrywało się z tym, co zaprezentowane było na poprzednim posiedzeniu w listopadzie zeszłego roku, chociaż jak wskazywaliśmy, pojawiły się nieco gołębie uwagi dotyczące kursu walutowego.

BoE zaskakuje nieco swoim oświadczeniem w którym stwierdza przede wszystkim, że może zaistnieć potrzeba podwyżki stóp procentowych szybciej niż w listopadzie bieżącego roku, na co wskazywał podczas listopadowego posiedzenia. Dodatkowo BoE podnosi projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego. Widzi inflację pozostającą powyżej celu inflacyjnego w okresie prognozy. (Najważniejsze punkty z konferencji BoE).

Wczorajszy dzień na Wall Street zakończył się spadkami pomimo, że na początku sesji indeks Dow Jones rósł nawet 1.45%. Jedną z głównych przyczyn słabości giełd była przecena na rynku surowców, gdzie silnie traciła ropa naftowa oraz metale. W Azji giełdy zachowywały się mieszanie, natomiast indeksy w Europie w większości świecą się na czerwono.

Przegląd techniczny złota: W ostatnim czasie większość surowców traci na wartości m.in. pod wpływem umacniającego się dolara. Do przeceny tej dołącza także rynek metali, w tym złoto, które w ostatnim czasie najsilniej ujemnie koreluje właśnie z indeksem dolara. Od strony fundamentalnej obecny kierunek jest natomiast bardziej uzasadniony, ze względu na dużą dywergencję jaka powstała m.in. z rynkiem amerykańskich obligacji (TNOTE).

Co może wydarzyć się na sesji azjatyckiej? Dzisiejsza sesja w Europie i USA przyniosła po raz kolejny większą zmienność na giełdach, alle także i na rynku walutowym. Widoczna jest w dalszym ciągu przecena surowców, które ciążą takim walutom jak AUD, NZD i CAD, ale azjatyccy inwestorzy dyskontować będą również informacje dostarczone przez Bank Anglii. Ponadto uwaga skupiona może być także na dolarze, który determinować będzie rynkowe trendy, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie. Ciekawie może być na giełdach, gdyż po spadkach w Europie gorsze nastroje objawiają się również w USA, gdzie tamtejsze indeksy doświadczają ponownie silniejszej przeceny. DoW Jones i NASDAQ w momencie pisania tego artykułu traci już 2,5%.

 Bitcoin kontynuuje wzrosty w ostatnich godzinach, co było związane z pozytywnymi uwagami ze strony szefów CFTC oraz SEC w ostatni wtorek. Analiza techniczna sugeruje, że Bitcoin rysuje wzrostowy kanał trendowy, co również potwierdzone jest przez budowanie się sekwencji wyższych dołków oraz szczytów. Oczywiście z całego rynku kryptowalut wyparowało kilkaset miliardów dolarów, ale pojawiają się głosy, że kapitalizacja ta ma wzrosnąć do 1 bln dolarów jeszcze w tym roku. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.