Skip to content

XTB TRADEBEAT

Solidne odczyty PMI dla sektora usług z Chin oraz Australii

Obok raportu API w trakcie sesji nocnej poznaliśmy również ciekawe odczyty z Chin oraz z Australii. W obu przypadkach indeksy PMI dla sektora usług zanotowały poprawę, co przy słabszym amerykańskim dolarze silnie wspierało wzrosty na parze AUDUSD.

W przypadku Chin opublikowany wskaźnik Caixin PMI dla sektora usługowego za grudzień wzrósł do poziomu 53,4 pkt z 53,1 pkt. w listopadzie. Co więcej, jest to także lepszy wynik od oczekiwań rynkowych - konsensus celował w 53,3 pkt. Widzimy więc, że nastroje wśród średnich i małych firm kształtują się nieco lepiej niż ma to miejsce w przypadku wielkich państwowych przedsiębiorstw. Lepsza koniunktura była możliwa dzięki dużej stymulacji ze strony polityki fiskalnej i monetarnej, co doprowadziło do dużego wzrostu zadłużenia tamtejszych firm. Niemniej jednak na razie rynek skupia się głównie na postępującej stabilizacji chińskiej gospodarki. Ponadto osłabienie dolara pomaga w umocnieniu juana - zmniejsza to presję na odpływ kapitału z Państwa Środka, a tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia jakiś bardziej radykalnych działań ze strony Pekinu, co mogłoby zmącić globalny sentyment.

link do pliku

Dane PMI wskazują na postępującą stabilizację chińskiej gospodarki. Źródło: Macrobond, XTB 

Świetny odczyt PMI za grudzień zaliczył australijski sektor usług. Wskaźnik wzrósł z 51,1 pkt. aż do 57,7 pkt. Solidny winik sprawia, że rosną szansę na lepszą końcówkę roku w wykonaniu australijskiej gospodarki - przypomnijmy, że w III kwartale Australia odnotowała spadek PKB. Pozostaje pytanie na ile ta poprawa będzie trwała - indeksy PMI za grudzień na całym świecie zaskoczyły mocno in plus. Być może jest to tylko efekt sezonowy - te wskaźniki charakteryzują się sporą zmiennością, więc z ogłoszeniem poprawy nastrojów należałoby poczekać przynajmniej do odczytów za listopad. 

link do pliku

Solidna odczyty wskaźników PMI dają szansę na lepszą końcówkę roku w wykonaniu australijskiej gospodarki. Źródło: Macrobond, XTB

 Lepsze dane z Chin oraz Australii w połączeniu z odbijającymi cenami metali przemysłowych i ogólną słabością amerykańskiego dolara doprowadziła do sporych wzrostów na AUDUSD. Niemniej jednak para po dotarciu w okolicę oporu przy 0,731 cofnęła się wskazując, że podaż nie zamierza odpuszczać. Jeśli faktycznie obrona tej strefy wypadnie pomyślnie dla niedźwiedzi, to prawdopodobnie zobaczymy kontynuację ruchu wzdłuż średnioterminowego kanału spadkowego.

link do pliku

 Pomimo wielu pozytywnych czynników, jak na razie AUDUSD nie wybił oporu wypadającego przy poziomie 0,731. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.