Skip to content

XTB TRADEBEAT

Słabsza sprzedaż detaliczna nie zaszkodziła dolarowi

Podsumowanie:

  • Sprzedaż detaliczna w USA wypada poniżej oczekiwań, ale kontynuuje wzrost
  • Dolar kontynuuje umocnienie po raporcie o sprzedaży detalicznej
  • Pozytywne wieści dla inflacji ze strony Kaplana, MFW widzi ryzyka dla strefy euro

Najważniejszym raportem dla amerykańskiego dolara dzisiejszego dnia była sprzedaż detaliczna za kwiecień. Raport ten wypadł poniżej rynkowych oczekiwań, ale pozytywnym aspektem były spore rewizje w górę dla marcowego raportu, co wciąż świadczy o dużej sile amerykańskich konsumentów. 

Sprzedaż detaliczna wypadła na poziomie 0,3% m/m przy oczekiwaniu 0,4% m/m oraz przy poprzednim odczycie 0,8% m/m, który zrewidowany został w górę z poziomu 0,6% m/m. Bazowa sprzedaż detaliczna wypadła na poziomie 0,3% m/m przy oczekiwaniu 0,5% m/m oraz przy poprzednim poziomie 0,4% m/m, zrewidowanym z 0,2% m/m. Podwójna bazowa, czyli nie tylko bez samochodów, ale również bez paliw rośnie o 0,3% m/m przy oczekiwaniu 0,4% m/m oraz poprzednim odczycie na poziomie 0,4% m/m, zrewidowanym z 0,4% m/m. Kontrolna sprzedaż detaliczna wypada zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 0,4% m/m, przy poprzednim poziomie 0,4% m/m, zrewidowanym z 0,5% m/m. Ważne jest jednak to, że sprzedaż detaliczna zaskoczyła negatywnie 4 na 5 ostatnich odczytów, natomiast w przypadku bazowej było to 3 negatywne zaskoczenie z 4 ostatnich odczytów. 

link do pliku

Sprzedaż detaliczna wypada słabiej w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym dynamiki minimalnie się osłabiają. Źródło: Macrobond, XTB

Pomimo tej sytuacji mamy do czynienia ze znacznym umocnieniem dolara amerykańskiego. Dolar rośnie w siłę, głównie ze względu na rentowności 10 letnich obligacji, która zbliżają się do poziomu 3,05%. Mocny dolar i rosnące rentowności powodują również spadek cen złota poniżej 1300 USD za uncję. 

link do pliku

EURUSD kontynuuje drogę na południe po pojawieniu się wyraźniejszego sygnału ze strony TNOTE. Wartość obligacji spada w USA. Co ciekawe pojawiła się ostatnio formacja RGR, której szyja została przełamana. Źródło: xStation5

link do pliku

Złoto traci na drożejącym dolarze, przełamując wsparcie na 1300 USD za uncję. Obecnie testowana jest strefa związana z lokalnymi szczytami z zeszłego roku. Źródło: xStation5

Ruch na EURUSD może być powiązany z ostatnimi słowami Kaplana, który wskazał, iż inflacja w USA zbliża się już do poziomu 2,0% (PCE). Twierdzi on również, że do wzrostu gospodarczego powyżej 3,0% brakuje jedynie wzrostu produktywności. Z kolei w przypadku euro, MFW wskazuje na ryzyka dotyczące możliwego osłabienia wzrostu gospodarczego. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.