Skip to content

XTB TRADEBEAT

Słabość dolara tematem poranka

Pomimo długiego weekendu w Polsce, zagraniczne rynki działały bez chwili wytchnienia, a tematem przewodnim wczorajszego i dzisiejszego handlu jest przede wszystkim słabość amerykańskiego dolara. Widoczne jest także umocnienie japońskiego jena oraz korekta na polskim złotym.

Wyprzedaż dolara nie jest przypadkowa i jest pokłosiem danych z tamtejszej gospodarki. Piątkowe figury dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji mierzonej koszykiem producenta rozczarowały i oddaliły możliwość rychłej podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną. Wysoka korelacja pomiędzy wskaźnikiem inflacji PPI oraz CPI rodzi ryzyko rozczarowania dzisiejszymi danymi, a także pokazuje, że powrót inflacji do celu na rynku amerykańskim może trwać dłużej, niż oczekiwano. To oczywiście woda na młyn dla sprzedających USD, choć ich zapędy mogą powstrzymać jutrzejsze minutes z lipcowego posiedzenia FOMC.

Na rynku widoczne jest umocnienie jena, a głównym powodem jest sceptycyzm związany z możliwością dalszego luzowania polityki przez Bank Japonii. Widać to na rynku długu. Dziś słabo wypadła aukcja 5-latek - relacja popytu do podaży spadła do niskiego 1.6, a rentowność papierów wzrosła. Rentowność 10-latek na rynku wtórnym rośnie do -9bps, co pokazuje, że rynek nie bardzo widzi możliwość dalszych cięć stóp w najbliższej przyszłości. Ten sceptycyzm przekłada się na umocnienie jena. Japońska waluta na chwilę obecną zyskuje już 0,83% względem dolara, zaś kurs USDJPY zbliża się dużymi krokami do okrągłego poziomu 100. 

Opublikowane przed chwilą dane z Wielkiej Brytanii miały drugie dno, które doprowadziło do sporych wzrostów na parze GBPUSD. O ile można mówić o pewnym rozczarowaniu ze strony inflacji bazowej, o tyle wskaźniki typu PPI, RPI czy też CPI pokazały solidne wzrosty. 

Po bardzo słabej sesji na Nikkei225 (Jap225), który stracił przeszło 1,6%, spadki kontynuowane są również w Europie. Przypomnijmy, że słaba aukcja japońskich 5-latek i mocny jen - jako wyraz obaw o zdolność do dalszego realnego działania Banku Japonii - były głównymi powodami przeceny w Azji.

Figurę dnia poznamy o godzinie 14:30 i będzie to inflacja CPI z USA. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.