Skip to content

XTB TRADEBEAT

Skandynawski poranek na rynku walutowym

Poranny handel upłynął pod znakiem posiedzeń skandynawskich banków centralnych, ale także pod dyktando danych z brytyjskiej gospodarki, której Brexit nie jest straszny. 

Zgodnie z oczekiwaniami Riksbank  nie dokonał zmian w zakresie stóp procentowych oraz programu QE, czego oczekiwały niektóre banki. Ogólny wydźwięk komunikatu jest mieszany. Bank pozostawił stopy i QE bez zmian, ale zapowiedziano opóźnienie startu procesu normalizacji polityki monetarnej, a także zasugerowano podjęcie decyzji o przedłużeniu programu skupu obligacji. Ponadto dokonano negatywnych rewizji prognoz dla CPI i PKB w przyszłym roku. EURSEK po początkowej reakcji spadkowej, potem odbił do 9.74.

Decyzja Norges Banku okazała się być zgodna z oczekiwaniami. Przypomnijmy, że na wrześniowym posiedzeniu norweski bank centralny zapowiedział utrzymanie stopy na poziomie 0.5% i wycofał się z planowanej wcześniej obniżki. Od tamtej pory NOK wyraźnie zyskiwał względem euro i nie inaczej jest w dniu dzisiejszym. Korona jest obecnie najsilniejszą walutą na rynku, a trendu aprecjacyjnego nie zatrzymał prezes Banku w trakcie konferencji prasowej.

O poranku odbijał także niemiecki DAX. Poznaliśmy wyniki niemieckiego banku Deutsche Bank, który ma ostatnio spore problemy z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości w sprawie wielkości kary którą musi zapłacić. Deutsche Bank już od dłuższego czasu ma problemu finansowe i większość analityków oczekiwała spadku zysku za III kwartał bieżącego roku.  DB publikuje zysk na poziomie 256 mln EUR, podczas gdy konsensus wskazywał na stratę na poziomie 394 mln EUR. Zysk przed opodatkowaniem wynosił 619 mln EUR, natomiast oczekiwano straty na poziomie 379 mln EUR. 

 Dane z brytyjskiej gospodarki okazały się być o wiele lepsze od oczekiwań.  Od strony fundamentalnej coraz mniej czynników sugeruje granie przeciwko funtowi i wydaje się, że pod tym względem kluczowe może być posiedzenie Banku Anglii, które odbędzie się w przyszły czwartek. Bardzo dobre dane ograniczają możliwość dalszego luzowania ze strony Banku Anglii. W tym momencie rynek nie oczekuje cięcia stóp w horyzoncie prognozy, a jeszcze 2 miesiące temu szansa na ruch w listopadzie była większa niż 50%.

Pośród wypowiedzi bankierów centralnych warto dziś zwrócić uwagę na Ewalda Nowotnego, który jest jednym z głównych zwolenników ograniczania programu QE (o 14:00), a o 19:00 wypowie się Yves Mersch.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.