Skip to content

XTB TRADEBEAT

Sesja w Europie przebiega spokojnie. UK w centrum uwagi

Sesja azjatycka przebiegła dzisiaj w mieszanych nastrojach. Z jednej strony koreański indeks Kospi200 (KOSP200 na platformie xStation5) wzrósł o 0,8%, a Nikkei (JAP2255) o 0,5%. Z drugiej natomiast ,sentyment w Chinach nieco odbiegał od powszechnego optymizmu i tak indeks z Szanghaju zamkną się na płasko, a Hang Seng CE (CHNComp) stracił 0,4%. Na rynku walutowym w najwięcej uwagi przyciągał dolar australijski, który utrzymuje się na poziomach 0,8 na parze z USD.

Sesja europejska również przebiega bez większych fajerwerków. Główne indeksy pozostają w okolicach umiarkowanych wzrostów. DAX30 mierzy się natomiast z ważnym oporem, którego przebicie wydaje się jedynie kwestią czasu.

kalendarzu makro najważniejsza pozycją dzisiaj była publikacja raportu z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, który dość mocno rozczarował oczekiwania rynkowe. Średnie tygodniowe wynagrodzenia wzrosły w sierpniu 2,1% r/r, co było znacząco poniżej prognoz. Funt zareagował zdecydowanymi spadkami, które w tym momencie stara się sukcesywnie odrabiać. Podobnie sytuacja wyglądała na brytyjskim FTSE100, który po spadku 0,7% ponownie zmierza na pozytywne terytoria.

Warte uwagi są również nasze rodzime rynki mierzące się z konsekwencjami wczorajszego oświadczenia Komisji Europejskiej, która "przechodzi do drugiego etapu w sprawie Polski". Polski złoty mocno traci, a EURPLN zmierza w kierunku 4,30 o czym mówiliśmy na porannym webinarze.  Złoty zachowuje się dzisiaj słabo, lepiej natomiast radzi sobie WIG20, który w pewnym momencie odrobił nawet wczorajsze straty spowodowane informacją z Brukseli. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.