Skip to content

XTB TRADEBEAT

Sesja azjatycka - uwaga zwrócona na Australię i Chiny

W trakcie sesji azjatyckiej poznamy bardzo ważny raport dotyczący australijskiego rynku pracy. Dane z Australii były ostatnio bardzo dobre, co wskazywało, iż gospodarka może otrzymać wsparcie w postaci bardzo dobrej sytuacji od strony zatrudnienia. Problemem pozostają jednak płace, które zachowywały się raczej słabo i nie dawały szansy na odbicie inflacji. 

Oczekuje się, że wzrost zatrudnienia za sierpień wynosi 15 tys., podczas gdy poprzednio było to 27,9 tys. Patrząc na ostatnie miesiące zatrudnienie wyraźnie wzrastało i co więcej, znacznie przyśpieszyła dynamika zmiany zatrudnienia na pełen etat, nawet pomimo ostatniego rozczarowania. 

link do pliku

Wzrost zatrudnienia w ostatnich miesiącach był bardzo pokaźny, co pozwoliło na znaczny spadek stopy bezrobocia. Źródło: Trading Economics

link do pliku

Poprzednie miesiące wyglądały całkiem dobrze od strony pełnego zatrudnienia, chociaż lipiec okazał się być nieco gorszy pod tym względem. Źródło: Trading Economics

Bardzo ważnym czynnikiem, który powoduje brak presji inflacyjnej w Australii są płace. Dynamika płac jest najniższa od momentu prowadzenia statystyki i wydaje się, że ostatni wzrost inflacji to głównie efekt cen nieruchomości oraz energii. Ewentualne odbicie pod tym względem byłoby silnym sygnałem dla ewentualnej większej presji na siłę konsumentów, co również byłoby pozytywne dla cen i mogłoby wywołać wzrost oczekiwań, co do podwyżki stóp procentowych. 

link do pliku

Płace w Australii nie dają presji na wzrost cen. Źródło: xStation5

Oprócz tego o godzinie 04:00 poznamy dane z Chin. Spodziewany wzrost produkcji przemysłowej za sierpień wynosi 6,6% r/r, natomiast poprzednio było to 6,4% r/r. W przypadku sprzedaży detalicznej, wzrost ma wynieść 10,5% r/r, natomiast poprzednio byłoby to 10,4% r/r. Pozytywne zaskoczenie mogłoby doprowadzić do kontynuacji wzrostów na chińskich orz innych azjatyckich indeksach. 

link do pliku

AUDUSD znajduje się bardzo blisko szczytów z pierwszej połowy 2015 roku powyżej 0,8000. Przełamanie tego poziomu mogłoby doprowadzić nawet do wzrostów w okolice poziomu 0,8500, gdzie znajduje się zniesienie 261.8 ostatniej fali spadkowej oraz 38.2 dużej fali spadkowej z lat 2014-2015. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.