Skip to content

XTB TRADEBEAT

Sesja azjatycka - czy PKB da wsparcie Aussiemu

Jeszcze po sesji na Wall Street poznamy dane dotyczące zmiany zapasów ropy naftowej w USA wg API. Uwaga w sesji azjatyckiej będzie jednak skupiona ponownie na dolarze australijskim. Aussie o dziwo otrzymał dzisiaj wsparcie ze strony RBA po jastrzębim sygnale, pomijając kwestie dotyczące niskiej inflacji. Jutro z kolei w trakcie sesji azjatyckiej czekają nas dane dotyczące PKB za III kwartał tego roku. 

Oczekiwania w stosunku do odczytu PKB za III kwartał są dosyć dobre. Rynkowy konsensus wskazuje na wzrost gospodarczy na poziomie 0,7% k/k, natomiast w ujęciu rocznym ma to być przyśpieszenie do 3,0% r/r. Odpowiednio w poprzednim kwartale wzrost wyniósł 0,8% k/k oraz 1,8% r/r. Głównym motorem wzrostu w III kwartale tego roku ma być rynek pracy, który znacząco powiększył się w okresie 3 miesięcznym, co przy wzroście płac doda sporo do gospodarki. Z drugiej strony nieco gorzej ma być ze strony zysku przedsiębiorstw, a przede wszystkim przedsiębiorstw z sektora górniczego. Sektor ten w ostatnim kwartale zaliczył spadek zysków ze względu na niższe ceny surowców. Ten sam czynnik ma również wpłynąć na brak wzrostu PKB ze strony eksportu netto. Bank ANZ wskazuje z kolei, że pozytywnym czynnikiem dla PKB może być ostatni wzrost zapasów. 

Niemniej powinniśmy zauważyć, że gospodarka australijska wciąż mało czerpie ze strony popytu konsumenckiego. Owszem, dzisiejsze dane pokazały wzrost, natomiast oczekiwania, co do popytu konsumenckiego są raczej ograniczone. 

link do pliku

Wzrost gospodarczy w Australii powinien utrzymać się raczej mocno, ale głównie dzięki mieszanej strukturze. W dalszym ciągu problemem dla RBA jest płaski wzrost popytu konsumpcyjnego. Źródło: Trading Economics

link do pliku

Dolar australijski dzięki pozytywnemu wydźwiękowi danych oraz RBA zdołał mocniej wybić się z kanału, testując ważne okolice oporu. O ile poziomy te zostaną pokonane na stałe, można liczyć na przynajmniej nieco większą korektę w trendzie spadkowym. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.