Skip to content

XTB TRADEBEAT

Sesja azjatycka - Australia i Chiny

Słabszy wydźwięk minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej ze Stanów Zjednoczonych spowodował odwrót amerykańskiego dolara. Dodatkowo z Australii oprócz drożejących surowców przemysłowych poznaliśmy dosyć wyraźny skok nastrojów konsumentów prezentowany przez Westpac, co kompletnie zmieniło trend ostatnich zmian. 

link do pliku

Nastroje konsumentów w Australii są bardzo wysokie, co może być również wskazaniem dla sprzedaży detalicznej. Źródło: Trading Economics

Ekonomiści z CBA wskazują, że sektor konstrukcyjny w dalszym ciągu radzi sobie bardzo dobrze, zarówno pod względem nieruchomości dla gospodarstw domowych, jak i biznesu. CBA wskazuje również na dobry raport z rynku pracy w tym miesiącu. 

Niemniej jutro podczas sesji azjatyckiej poznamy inny raport. RBA opublikuje swój półroczny raport dotyczący stabilności finansowej, w której prezentuje stan gospodarki oraz wskazuje na ewentualne ryzyka w przyszłości. Z jednej strony rynek oczekuje w jaki sposób RBA zinterpretuje spadek ryzyk związanych z rynkiem nieruchomości, w szczególności wokół Sydney, natomiast ważniejszą kwestią dla australijskiego dolara może być odniesienie do wysokiego poziomu długu. Wypowiedzi z RBA sugerowały ostatnio, że dług jest zbyt wysoki, co mogłoby doprowadzić do wzrostu ryzyka cofnięcia gospodarczego. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do osłabienia Aussiego. 

link do pliku

Dolar australijski odbija względem dolara amerykańskiego. O ile wydźwięk raportu o stabilności okaże się być negatywny dla AUD możliwe będzie przetestowanie ponownie okolic zniesienia 50.0. Źródło: xStation5

Oprócz raportu o stabilności finansowej z RBA poznamy dane z Chin dotyczące bilansu handlowego oraz szczegółów, czyli eksportu i importu. Bilans ma spaść nieco poniżej 40 mld USD, chociaż mamy mieć do czynienia z przyśpieszeniem dynamiki eksportu. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.