Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynkowy rozkład jazdy na środę: FOMC, ADP oraz PMI

Streszczenie:

  • Jeszcze dziś w parlamencie wystąpi prezes BoC, co będzie stanowić kolejny punkt ryzyka dla osłabionego CAD
  • Wydarzeniem środy będzie posiedzenie FOMC, USD może reagować również na inne dane z amerykańskiej gospodarki
  • Indeks dolarowy (USDIDX na platformie xStation5) cofa się od oporu w postaci 95 pkt

Środa, czyli Dzień Wszystkich Świętych, jest w Polsce dniem wolnym, niemniej większość światowych rynków będzie działać normalnie. Jutro zaczyna się listopad, a to oznacza serię świeżych odczytów PMI, w tym z Chin oraz z Wielkiej Brytanii. Ponadto nie można zapominać o posiedzeniu FOMC, które będzie kluczowe w kontekście losów ścieżki podwyżek stóp. Poniżej przedstawiamy rozkład jazdy na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Warto dodać, że dzisiejszy wieczór również zapowiada się ciekawie.

Wtorek wieczór:

20:30 - Kanada, wystąpienie szefa BoC, Stephena Poloza, w parlamencie. Ostatnie dane z kanadyjskiej gospodarki, w tym dzisiejszy miesięczny odczyt PKB, wypadły poniżej wskazań konsensus, choć należy zaznaczyć, iż poprzeczka oczekiwań została zaczepiona wyjątkowo wysoko. Inwestorzy będą doszukiwać się w słowach Poloza wzmianek, czy w tym roku szykuje się jeszcze jedna podwyżka stóp.

21:30 - USA, raport API nt. szacowanej zmiany zapasów. Ostatnio zobaczyliśmy pierwszy od 5 tygodni wzrost (choć niewielki) zapasów ropy, z drugiej strony wyraźnie zmniejszył się stan benzyny i destylatów w magazynach, co sugeruje wyższy popyt na czarne złoto ze strony rafinerii. Więcej o perspektywach technicznych dla ropy WTI piszemy TUTAJ.

22:45 - Nowa Zelandia, raport z rynku pracy za III kwartał. Dolar nowozelandzki znalazł się w ostatnim czasie pod presją czynników politycznych - powstała dosyć egzotyczna koalicja rządowa, a ponadto nowe władze chcą dokonać zmian w funkcjonowaniu RBNZ. Być może lepsze dane z rynku pracy pozwolą na przynajmniej chwilowe odreagowanie Kiwi. Konsensus zakłada wzrost etatów o 0,8% kw/kw, wobec spadku poprzednio o 0,2% kw/kw.

Środa

Odczyty PMI dla przemysłu za październik : Chiny (Caixin, 2:45), Wielka Brytania (10:30) oraz USA (14:45). Najważniejszym odczytem dla nastrojów dla globalnych rynkach powinien być indeks z Państwa Środka, gdzie spodziewane jest utrzymanie wyniku 51,0 pkt. Natomiast dane z Wielkiej Brytanii są o tyle istotne, że inwestorzy przygotowują się na czwartkowe posiedzenie BoE, na którym wg. oczekiwań dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Tutaj konsensus zakłada minimalne cofnięcie z 55,9 do 55,8 pkt. W przypadku USA będzie to finalny odczyt (wstępnie było to 54,5 pkt). 

11:00 - Wielka Brytania, wystąpienie Jona Cunliffe z BoE. Kolejne ważne wydarzenie dla funta przed czwartkowym posiedzeniem Banku Anglii. 

13:15 - USA, raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym za październik. Jeden ze wstępnych wskaźników gruntujący oczekiwania rynku przed piątkowymi danymi z rynku pracy, więc będzie to ważny test dla USD. Tutaj spodziewany jest wzrost zatrudnia w sektorze prywatnym na poziomie 200 tys. Warto dodać, że poprzedni odczyt na poziomie +135 tys. wyraźnie się rozminął z późniejszym odczytem NFP, który po raz pierwszy od kilku lat pokazał spadek zatrudnienia. 

15:00 - USA, ISM dla przemysłu za październik. Konsensus zakłada nieznaczny spadek z 60,8 do 59,5 pkt, niemniej dzisiejszy odczyt Chicago PMI sugeruje lepszy wynik. Inwestorzy będą także zwracać uwagę na subindeks zatrudnienia oraz kosztów. 

15:30 - USA, raport DoE nt. zapasów ropy. Oczekiwania przed tym odczytem powinien ustawić dzisiejszy raport API. Obok danych o zapasach ważne też będą odczyty dotyczące produkcji oraz eksportu i importu.

19:00 - USA, decyzja i komunikat FOMC. FED wydaje się na drodze do podwyżki stóp w grudniu, jednak inwestorzy patrzą z jeszcze większym wyprzedzeniem: czy jest szansa na kolejne 3 podwyżki w 2018 roku? Dlatego też właśnie przez pryzmat tego będą oni obserwować oświadczenie FOMC. Będzie to kolejny egzamin dla dolara.

21:15 - Kanada, kolejne wystąpienie prezesa BoC, Stephana Poloza. 

link do pliku

 Indeks dolarowy (USDIDX na platformie xStation5) cofa się od oporu w postaci 95 pkt, gdzie na interwale D1 wyrysowała się nawet spadająca gwiazda, niemniej środa może przynieść zmianę tego układu. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.