Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki wracają ze zdwojoną siłą

Zmienność na rynkach jest dzisiaj dosyć spora i nie brakuje niespodzianek, chociaż przez większość dzisiejszego dnia nastroje były praktycznie pewne. Trwa dominacja dolara, natomiast na rynkach akcyjnych panują względnie dobre nastroje. 

W przypadku amerykańskiego dolara mieliśmy dzisiaj próbę zejścia poniżej poziomu 1,0400. Przez moment para znalazła się nawet poniżej poziomu 1,03500, jednak późnym popołudniem doszło do dynamicznego odbicia. Po pierwsze jednak dolar amerykański dostał pozytywne informacje ze strony amerykańskiej gospodarki wraz z wyraźnym wzrostem indeksu ISM. Z drugiej strony rynki mogły poczuć się niepewnie po wypowiedziach Donalda Trumpa na Twitterze, co pociągnęło za sobą decyzję dużego koncernu. Donald Trump wypowiedział się negatywnie na temat procederu GM, który sprowadza swoje samochody produkowane w Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Akcje GM zostały posłane przez inwestorów w dół. Z kolei Ford zdecydował się na skasowanie planu budowy dużej fabryki w Meksyku i inwestycje w USA, co spotkało się z wyprzedażą meksykańskiego peso. 

Dzieje się również na rynku ropy naftowej. Ropa bardzo dobrze rozpoczęła dzień ze względu na informacje o respektowaniu porozumienia o cięciu produkcji z Kuwejtu, Omanu, czy Iraku. Z drugiej strony dobre poczynania dolara oraz informacje na temat sporego wzrostu zapasów były pretekstem dla inwestorów do silniejszego ruchu w dół. Nie tylko dzieje się na rynku ropy naftowej, ale również na rynku metali szlachetnych. Wraz z ostatnią wyprzedażą dolara cena złota podskoczyła do okolic 1160 USD za uncję, jednak zdecydowanie bardziej spektakularnym ruchem jest wzrost cen platyny o prawie 40 USD podczas dzisiejszej sesji, co jest związane z dobrymi nastrojami, co do przemysłu samochodowego. 

Dzisiejsze dane inflacyjne z Niemiec zaskoczyły bardzo pozytywnie wskazując, że inflacja przyśpiesza w Europie. Co więcej biorąc efekt bazy w postaci cen ropy naftowej możemy oczekiwać, że inflacja będzie dalej mocno odbijać przez najbliższy kwartał. Wzrost inflacji budzi jednak pytania na temat ultra luźnej polityki monetarnej EBC. Może się okazać, że EBC będzie myślał o zacieśnianiu polityki monetarnej znacząco szybciej niż komukolwiek mogło się to wydawać. 

 Główną figurą sesji nocnej była publikacja indeksu Caixin PMI dla chińskiego przemysłu. Wskaźnik za grudzień wyniósł 51,9 pkt., czyli znacząco powyżej dosyć pesymistycznych założeń konsensusu, który celował w spadek z 50,9 pkt. do 50,7 pkt. Tak spora poprawa była możliwa dzięki większej aktywności fabryk - produkcja jest blisko najwyższych poziomów od 6 lat. Lepsze odczyty z Państwa Środka sprawiają, że na rynkach goszczą dziś spore apetyty na ryzyko, co sprzyja indeksom giełdowym, notowaniom ropy, a także pośrednio dolarowi. 

O poranku poznaliśmy kolejne bardzo dobre dane PMI za grudzień - w przypadku brytyjskiego sektora przemysłowego główny indeks wspiął się do  poziomu 56,1 pkt., czyli najwyżej od czerwca 2014 roku. Co więcej, doszło do rewizji poprzedniego odczytu o 0,2 pkt. w górę. 

W trakcie sesji azjatyckiej poznamy jedynie indeks PMI dla przemysłu z japońskiej gospodarki. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.