Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki wierzą w wygraną Clinton

Ponownie w centrum kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych znalazł się szef FBI, James Comey. Stwierdził on, że wznowione śledztwo w tak zwanej aferze mailowej nie przyniosło nowych dowodów przeciwko Hillary Clinton i jego agencja nie przedstawi jej zarzutów kryminalnych. Reakcja rynków była bardzo pozytywna. W górę poszybowały indeksy giełdowe, oddech złapał też dolar. Traciły natomiast bezpieczne aktywa, wskazując, że rynek nie daje zbyt dużych szans na wygraną Donalda Trumpa.

Niemniej jednak różnice w sondażach pomiędzy Clinton a Trumpem mieszczą się w wielu kluczowych stanach w granicy błędu statystycznego. Najnowsze badania opinii publicznej wskazują na odbudowę przewagi Clinton w New Hampshire oraz topniejące prowadzenie Trumpa w tradycyjnie republikańskiej Arizonie. Z drugiej strony wciąż niejasno wygląda sytuacja w Pensylwanii, która posiada aż 20 głosów elektorskich. Pełen harmonogram nocy wyborczej dostępny jest tutaj.

Większe apetyty na ryzyko są widoczne poprzez wzrosty na Wall Street oscylujące w okolicy 2%. Równie dobrze radziły sobie parkiety w Europie, gdzie DAX zyskał ponad 1.9%, podobnie jak CAC 40 oraz FTSE 100. Gorzej wyglądały dziś notowania na warszawskiej giełdzie - indeks blue chipów zyskał zaledwie 0.2% pomimo dobrego startu poniedziałkowej sesji. Przegląd najciekawszych spółek tego tygodnia znajduje się tutaj.

 Ropa naftowa odbija dzisiaj o ponad 1%, co związane jest z mniejszą awersją do ryzyka. Oczywiście sytuacja fundamentalna nie ulega zmianie, natomiast wybory z pewnością zwiększą zmienność na rynku ropy. My w dalszym ciągu utrzymujemy krótką pozycję na tym surowcu.

Obok USD na rynku walutowym bardzo dobrze radzi sobie AUD. Dolar australijski wspierany jest dzisiaj poprzez mocny wzrost cen metali przemysłowych. Rośnie dzisiaj mocno miedź, nikiel, czy rudy żelaza. Traci EUR, JPY oraz GBP. Pozostając przy funcie - poznaliśmy kilka nowych informacji nt. planów brytyjskiego rządu odnośnie Brexitu. W górę idą również EURSEK i USDJPY, które można traktować jako mierniki rynkowego nastawienia do ryzyka. Spadek popytu na bezpieczne przystanie jest również widoczny poprzez deprecjację franka szwajcarskiego, który po południu jednak próbował bardziej zdecydowanie odrabiać straty. Z tego samego względu spadają dziś ceny złota. Nasz Tygodniowy Przegląd Analizy Technicznej dostępny jest TUTAJ.

O 17 poznaliśmy dane na temat inspekcji surowców rolnych z USA gotowych do eksportu. Inspekcje były dobre dla upraw kukurydzy, a także pszenicy. Gorzej natomiast zaprezentowały się figury dla soi. Więcej o całym rynku upraw surowców rolnych piszemy tutaj oraz tutaj.

Podczas najbliższych kilku godzin poznamy kilka odczytów, z których najistotniejsze będą dane o bilansie handlowym Chin za październik. Po godzinie 22 poznamy natomiast informacje o zbiorach soi oraz kukurydzy w USA

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.