Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki pozytywnie nastawione w tygodniu banków centralnych

Powoli dobija końca tydzień banków centralnych w którym przede wszystkim czekaliśmy na decyzję Fed. Z drugiej strony namieszała również decyzja Banku Anglii, która przyniosła spore umocnienie się brytyjskiej waluty. 

Wczorajszy dzień to oczywiście dzień wolny w Polsce, ale rynki finansowe działały normalnie, a w szczególności działo się dosyć dużo w Wielkiej Brytanii, gdzie poznaliśmy dane oraz decyzję Banki Anglii na temat wysokości stóp procentowych. Dane z Wielkiej Brytanii dotyczyły sprzedaży detalicznej i wypadły znacząco poniżej rynkowego konsensusu. W przypadku funta obserwowaliśmy minimalne osłabienie, natomiast FTSE 100 spadł do 1 miesięcznego dołka. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła o 1,2% m/m, co było znacznym rozczarowaniem w porównaniu do poprzedniego odczytu na poziomie 2,5% wzrostu. 

Bank Anglii oczywiście utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%. Ważniejszy jest jednak fakt, iż coraz więcej członków MPC wyłamuje się z konsensusu. Podczas ostatniego posiedzenia, aż 3 członków głosowało za podwyżką stóp procentowych. Do wcześniejszej Forbes głosującej za podwyżką dołączyli McCafferty oraz Saunders. 

Japoński jen traci w stosunku do dolara kolejny dzień z rzędu ze względu na utrzymanie gołębiego wydźwięku ze strony Banku Japonii, pomimo tego, iż na całym świecie widać teraz trend wychodzenia ze stymulacji monetarnej. Jen może zaliczyć największy tygodniowy spadek w stosunku do amerykańskiego dolara, przynajmniej od miesiąca, poprzez obniżenie oczekiwań inwestorów, że BoJ również będzie szykował do rezygnacji ze stymulacji. 

Kredytodawcy Grecji zgodzili się na uruchomienie kolejnej transzy pomocowej dla Grecji wielkości 8,5 mld EUR, co kończy ciągnącą się od kilku tygodni niepewność, gdyż rząd będzie w stanie sprostać sporej płatności obligacji w lipcu. Długo oczekiwana decyzja nadeszła w czwartek, kiedy polski rynek nie działał ze względu na święto. Ministrowie strefy euro spotkali się w Luksemburgu i zgodzili się na przyznanie kolejnej transzy. Dodatkowo zgodzili się, że anulowanie długów Grecji może się zwiększyć o ile będzie wymagała tego sytuacja. Z drugiej strony stwierdzili, że nie będą podejmować żadnych nowych kroków do końca obecnego programu pomocowego, który kończy się w połowie 2018 roku. 

Dzisiaj czekamy jeszcze przede wszystkim na dane z rynku nieruchomości w USA oraz finalne odczyty wskaźników zaufania konsumentów. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.