Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki nie przejmują się atakiem rakietowym na Syrię

Podsumowanie:

  • USA wraz z UK oraz Francją przeprowadziły atak rakietowy przeciwko Syrii
  • Syryjski prezydent Assad stwierdził, że atak ten był aktem agresji
  • Kontrakty na S&P 500 (US500) otworzyły się wyżej, ale wciąż znajdują się przy ważnym oporze

Zachodni sojusznicy, a w szczególności USA, UK oraz Francja zdecydowali się na przeprowadzenie ataku rakietowego w Syrii na trzy cele, które powiązane były z atakiem chemicznym przeprowadzonym przez wojska popierające reżim Assada w poprzedni weekend. W oficjalnym oświadczeniu Pentagon stwierdził, że celem ataku były 3 placówki związane z bronią chemiczną, zawierające jednostkę badawczą i rozwojową w centrum Barzech w dystrykcie Damaszku oraz dwie inne jednostki blisko miasta Homs. Pentagon podkreślił, że atak nie był nakierowany na cywilów a przeciwko prezydentowi Assadowi. Prezydent Trump zagroził Syrii, że Stany Zjednoczone są gotowe w każdym momencie na kolejny atak w przypadku kolejnego procederu związanego z bronią chemiczną. Z drugiej strony Assad powiedział, iż atak USA jest ewidentnym aktem agresji. 

link do pliku

Miejsca w których przeprowadzone zostały ataki USA. Źródło: The Guardian

W tym samym czasie, amerykański ambasador przy ONZ, Nikkie Haley dodał, że sekretarz skarbu, Steven Mnuchin ogłosi w poniedziałek nowe sankcje przeciwko Rosji i będą one bezpośrednio dotykały firm, które handlują z Syrią i są powiązane z wykorzystaniem broni chemicznej przez Assada. Oznacza to, że rosyjskie aktywa mogą być dotknięte po raz kolejny. Z drugiej strony na innych rynkach nie widać wzmożonej awersji do ryzyka. 

Na rynku walutowym również nie widać paniki inwestorów, choć trzeba zauważyć minimalne umocnienie jena o poranku. Z drugiej strony na rynku złota nie widać wzmożonego popytu po interwencji militarnej USA w Syrii. Kontrakty w USA notowane są wyżej, choć po otwarciu obserwujemy wyraźną chęć domknięcia luki popytowej. Jeżeli zniesienie 38.2 zostanie wybronione przez kupujących, może to oznaczać wybicie z potencjalnej formacji oRGR, gdzie celem są okolice 2800 punktów. 

link do pliku

Na S&P 500 obserwujemy potencjalne wybicie ważnego oporu. Jeśli zniesienie 38.2 zostanie zamienione na wsparcie, kupujący mogą chcieć zrealizować zasięg formacji oRGR. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.