Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki łapią oddech ulgi

Cały tydzień upływał pod znakiem informacji związanych z Deutsche Bankiem  - największym czynnikiem ryzyka systemowego dla globalnych rynków finansowych według IMF. To od nich zależał globalny sentyment. Piątek kończy się lepszymi nastrojami, jednakże z pewnością daleko do rozwiązania problemów Banku więc nie wykluczone, że w najbliższym czasie nadal będzie on tematem przewodnim na rynkach.

Po południu pojawiły się doniesienia, że kara wymierzona przez amerykański Departament Sprawiedliwości może wynieść tylko około 5.4 mld dolarów, a wcześniej na rynku spekulowano nawet o kwocie 14 mld dolarów. Choć ta informacja nie została potwierdzona, to rynek zdaje się działać według wyświechtanej reguły: kupuj plotki, sprzedawaj fakty.Jest to bardzo pozytywny sygnał nie tylko dla Deutsche Banku, ale też pozwala złapać oddech całemu systemowi finansowymi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą szerszą analizą problemów Banku.

Koniec kwartału na rynkach akcji był bardzo burzliwy. Giełdowe indeksy były ciągnięte w dół przez ponownie odzywające się problemy banków.  Z drugiej strony spółki energetyczne zyskują dzięki wyższym cenom ropy. Nie można też zapominać o emocjach związanych z kampanią prezydencką w USA, które zaczynają udzielać się również na Wall Street. S&P 500 zyskuje 1.06%, niemiecki DAX zakończył piątek 1.1% na plusie, a warszawski WIG 20 zamknął tydzień spadkiem rzędu 1.2%.

Doniesienia mówiące o możliwym zmniejszeniu kary nałożonej przez amerykański Departament Sprawiedliwości na Detusche Bank, nie tylko wpłynęły na odbicie notowań na niemieckim indeksie DAX, ale także wyraźnie wsparły euro, co widać np. poprzez parę EURGBPWiększe apetyty na ryzyko również pchają USDJPY wyżej.  

W tym tygodniu odnotowaliśmy spory wzrost działających wież wiertniczych dla ropy i nie ma się temu co dziwić. Ceny surowca w ostatnich tygodniach systematycznie rosły za sprawą spadających zapasów, a także OPEC nieoczekiwanie  ogłosił wstępne porozumienie w sprawie stabilizacji sytuacji na rynku - szczegóły mają zostać uzgodnione do listopadowego szczytu. Cena baryłki WTI kończy tydzień nieco powyżej 48 dolarów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym raportem surowcowym, gdzie szczegółowo opisujemy perspektywy dla "czarnego złota".

Dziś po południu mieliśmy do czynienia z paczką danych z USA, które jednak przeszły bez echa przy doniesieniach o Deutsche. Wydatki amerykanów za sierpień wypadły gorzej od konsensusu, a miara bazowa PCE była zgodna z oczekiwaniami. Pozytywnie zaskoczył ostateczny odczyt indeksu UoM za wrzesień, mierzącego nastroje konsumentów USA. Bardzo dobrze zaprezentowały się też dane o wzroście kanadyjskiego PKB za lipiec.

 Przed startem europejskich rynków w poniedziałek czeka nas kilka istotnych publikacji z Chin oraz Japonii. Warto także pamiętać, że w poniedziałek obchodzone jest Święto Jedności Niemiec, co oznacza brak sesji na giełdzie we Frankfurcie. W Chinach rozpoczyna się natomiast Złoty Tydzień - rynki w Państwie Środka otworzą się dopiero po następnym weekendzie.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.