Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki łapią oddech, PLN czeka na Moody’s

Poranny handel przebiega w dość spokojnej atmosferze. Rynek otrząsnął się po wczorajszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, a jedynym jego efektem zdają się być wyższe rentowności obligacji. Najważniejsze wydarzenia dnia wciąż przed nami, w tym kluczowa decyzja dla polskiego złotego.

NZD jest o poranku najsłabszą walutą w grupie G10, tracąc nawet wobec słabszego USD. W nocy opublikowane zostały dane o wydatkach za pośrednictwem kart kredytowych, które w sierpniu spadły o -0.3% m/m wobec oczekiwań wzrostu o +0.3%, i wzrost w poprzednim okresie zrewidowanego w dół do +0.2% wobec 0.3%. Dane są więc dużym zaskoczeniem, jednak długoterminowy trend jest dobry.

W Chinach ponownie zmniejszyła się deflacja, a konkretnie deflacja cen producenckich. Spowolnienie spadków jeśli chodzi o ceny producenckie odzwierciedla stabilny wzrost ekonomiczny i sukces działań rządu jeśli chodzi o redukcję nadmiernych mocy produkcyjnych. To przekłada się na niższe koszty pożyczek i wyższe przychody dla firm. Inflacja konsumencka (CPI) bez żywności utrzymała się na stabilnym poziomie, natomiast ceny wieprzowiny zaważyły na głównym odczycie (wzrost o 1.3% r/r wobec oczekiwań 1.7% i poprzedniego wzrostu na poziomie 1.6%).

Agencja Reuters opublikowała nowe doniesienia dotyczące zbliżającego się posiedzenia Banku Japonii. Na jego temat wypowiedział się dziś prezes Kuroda, choć jego wystąpienie nie było rewolucyjne i nie wniosło nic nowego w kwestii dyskusji nad dalszymi działaniami BOJ. Więcej podała za to wspomniana agencja. Reuters donosi, iż Bank Japonii ma zamiar wykorzystać obecne metody (NIRP, skup obligacji, skup ETF) oraz bardziej klarowne forward guidance, czyli słowne określenie na jakim poziomie utrzymane będą stopy procentowe w kolejnych okresach. 

Poznaliśmy także kilka danych z Wielkiej Brytanii, które miały neutralny wpływ na brytyjskiego funta. Po danych o inflacji lekko traci norweska korona, chociaż reakcja nie jest tak duża jak w przypadku poprzedniego odczytu.

Przypominamy także, że wieczorem agencja Moody’s zadecyduje o losie polskiego złotego. W oczekiwaniu na decyzję zdecydowaliśmy się wydać rekomendacje dla pary EURPLN.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.