Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki akcjne pomyślnie wystartowały w 2017 rok

Poniedziałek upłynął jeszcze w świątecznej atmosferze - pracowały dziś jedynie rynki w Europie, a dopiero jutro włączą się po noworocznej przewie Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny i Wielka Brytania. Niemniej jednak na Starym Kontynencie powiało optymizmem z uwagi na dobre odczyty PMI dla przemysłu, co przełożyło się na zdecydowane wzrosty indeksów giełdowych. Na rynku walutowym było stosunkowo spokojnie - USD umiarkowanie zyskiwał niemal do wszystkich walut G10, za wyjątkiem NZD oraz CAD.

 Już w niedzielę zostały opublikowane dane na temat indeksów PMI za grudzień z chińskiej gospodarki. Dane wypadły nieco gorzej od poprzednich odczytów oraz konsensusów, ale w dalszym ciągu wskazują na stabilizację chińskiej gospodarki, wobec czego powtórka silnych obaw, które pojawiły się na początku zeszłego roku jest raczej mało możliwa. Nie mniej Chiny wprowadzają coraz więcej różnego rodzaju regulacji, co może być ostrzeżeniem dla byków z rynku akcyjnego oraz surowcowego. 

Dane PMI z europejskich gospodarek wypadały bardzo pozytywnie. Sporym zaskoczeniem był rajd PMI w Szwecji, ale również w Polsce, co może wskazywać na odbicie inwestycji w ostatnim miesiącu poprzedniego roku, co jest również dobrą oznaką przed 13 stycznia, kiedy to agencje ratingowe Moody’s oraz Fitch będą publikowały swoje decyzje dotyczącą ratingu polskiego długu. 

Brak paniki o stan chińskiej gospodarki, a także lepsze odczyty z Europy sprawiły, że indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły nowy, 2017 rok w iście szampańskich nastrojach. Pokaźne wzrosty zanotował włoski FTSE MIB (1,73%), niemiecki DAX (1,09%) oraz francuski CAC40 (0,41%). Również zielono było w Warszawie, gdzie WIG20 podszedł do góry o 0,45%.

Dobre odczyty PMI z polskiego przemysłu nie zrobiły większego wrażenia na złotym. EURPLN przy wciąż ograniczonej płynności rynku nadal znajduje się w dosyć wąskiej konsolidacji wypadającej przy poziomie 4,40-4,42. Niemniej jednak para zareagowała wzrostami na dosyć gołębią wypowiedź Eryka Łona, który zasugerował, że w przypadku braku poprawy w nakładach inwestycyjnych NBP może być zmuszony do zastosowania niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej.

W trakcie sesji azjatyckiej opublikowane zostaną ważne odczyty z Chin. O godzinie 2:45 powinniśmy poznać indeks Caixin PMI dla chińskiego przemysłu za grudzień. Natomiast jeszcze przed północą zaplanowana jest publikacja analogicznego wskaźnika z Australii.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.