Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynki akcji nie przestraszyły się rosnących rentowności i cen ropy

EURUSD spadł wyraźnie poniżej poziom 1,1800, zaliczając poziom 1,1770 w środę. Przedstawiamy 5 powodów tak niskich poziomów na głównej parze walutowej na świecie. 

Przegląd techniczny złota: Po 4-miesięcznej konsolidacji ceny złota w końcu zdołały wyłamać jej dolne ograniczenie. Ruch ten został zainicjowany w momencie silniejszego ruchu rentowności amerykańskich obligacji, które we wtorek dynamicznym ruchem przebiły psychologiczny poziom 3%. Złoto zatem podążyło za skorelowanymi rynkami i chociaż obecnie cena znajduje się na silnym wsparciu, to wydaje się, że impet spadkowy nie został jeszcze przez rynek wyczerpany. W tym tygodniu złoto traci już ponad $30.

Dziś byki na rynku ropy naftowej idą za ciosem i wyprowadzają cenę tego surowca na nowe maksima, gdzie w przypadku Brent możemy zobaczyć pierwszy raz od kilku lat poziom $80. Tymczasem rentowności amerykańskich obligacji kontynuują swoją wspinaczkę i osiągają najwyższe poziomy od lipca 2011 roku. Ponadto w Europie mamy do czynienia z rosnącym ryzykiem politycznym, gdzie pod znakiem zapytania pozostaje kwestia rządu Włoch, porozumienia nuklearnego UE z Iranem, czy też napięcia handlowego na linii UE-USA. Wyżej wymienione ryzyka stanowią bezpośrednie zagrożenie dla rynków akcji, niemniej dziś inwestorzy wydają się nie zważać na nie uwagi i tym samym widzimy dzisiaj reprezentatywny europejski indeks DAX30 0.9% wyżej oraz amerykański S&P500 0.3% wyżej.

Główny polski indeks giełdowy WIG20 (W20 na xStation5) pozostaje pod presją sprzedających, podobnie jak inne rynki wschodzące z naszego regionu. Oprócz kwestii politycznych jest to oczywiście wina rosnących rentowności w USA oraz umacniającego się dolara. Technicznie sytuacja naszego indeksu blue chipów także nie jest ciekawa. Zbiorczy indeks największych spółek nie wygląda na razie zachęcająco, niemniej poszczególne spółki z tego benchmarku wysyłają sygnały techniczne możliwego powrotu do trendu wzrostowego. Spójrzmy na wykresy 5 spółek, które mogą w najbliższym czasie stać się motorem napędowym hossy na GPW.

Kiedy Bitcoin notował coraz to nowsze historyczne szczyty w grudniu, wszyscy oczekiwali, że rajd ten będzie kontynuowany. Jednakże rzeczywistość uległa brutalnej zmianie od tamtego czasu i w rezultacie najważniejsza kryptowaluta na świecie nie może wybić się powyżej 10000 USD. Obecnie często Bitcoin notowany jest ponad 2 razy niżej niż grudniowe szczyty. Niektórzy ludzie już ogłosili, że Bitcoin jest globalnym oszystwem (prawdopodobnie ci, którzy stracili w ostatnim czasie majątek handlując kryptowalutą), choć z drugiej strony jej jeszcze sporo ludzi, którzy wierzy, że jest to dopiero początek prawdziwego umocnienia Bitcoina.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.