Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynek wciąż oczekuje na Senat. Flynn atakuje!

Podczas, gdy rynki finansowe czekają na głosowanie w Senacie w sprawie planu reformy podatkowej, mamy do czynienia ze sporym zaskoczeniem ze strony Micheala Flynna, byłego doradcę Trumpa. Zapowiedział on, ze zamierza zeznawać przeciwko prezydentowi, iż to on nakazał mu kontaktować się z Rosjanami w trakcie kampanii wyborczej. Sytuacja ta decyduje o sporej przecenie na Wall Street. Niemniej rynki i tak czekają na głosowanie w amerykańskim Senacie. 

Dzisiejsze ostatnie znaczące dane ze Stanów Zjednoczonych przyniosły lekko mieszany obraz dla amerykańskiego dolara. Indeks ISM dla przemysłu za listopad spada do poziomu 58,2 przy oczekiwaniu spadku do poziomu 58,4 z poziomu 58,7 z października. Jest to drugi z rzędu spadek z poziomu 60,8 punktów z października, niemniej w dalszym ciągu indeks pozostaje bardzo wysoko według historycznych standardów, pokazując jednocześnie na dalszą potencjalną ekspansję gospodarczą. Niemniej patrząc na analogiczne sytuacje, podobną mieliśmy w 2011 roku. 

Dwie paczki danych z Kanady dały nam obraz zdecydowanie silniejszej gospodarki, niż można się było tego spodziewać po ostatnich kilku rozczarowujących odczytach. Dane dotyczyły rynku pracy oraz raportu dotyczącego wzrostu gospodarczego za poprzedni kwartał. Zmiana zatrudnienia miesięcznie za listopad wyniosła 79,5 tys, co przekroczyło wszelkie prognozy przy konsensusie na poziomie 10,2 tys. oraz poprzednim odczycie 35,3 tys.  Przenosząc się teraz do drugiej paczki danych również możemy mieć do czynienia z dobrymi informacjami. Miesięczny PKB za wrzesień zaliczył wzrost na poziomie 0,2% m/m przy oczekiwaniu na poziomie 0,1% m/m oraz przy poprzednim spadku na poziomie 0,1% m/m. Zannualizowany PKB zaliczył dynamikę 1,7%, lepszy od oczekiwań na poziomie 1,6%, ale gorszy od poprzedniego odczytu na poziomie 4,3%. 

Czwartkowy zestaw danych makroekonomicznych może być śmiało uznany jako mocny argument za pierwszą od dłuższego czasu podwyżką stóp procentowych w polskiej gospodarce, która mogłaby pojawić się pod koniec przyszłego roku. Zarówno finalny odczyt PKB jak i wstępna publikacja inflacji konsumenckiej okazały się zdecydowanie lepsze od oczekiwań. W rezultacie rentowność 2-letniej obligacji wzrosła o 4 punkty bazowe zwiększając jeszcze mocniej oczekiwania rynku w kwestii podwyżki kosztu pieniądza.

Brytyjskie PMI dla przemysłu niespodziewanie przyspieszyło w poprzednim miesiącu pobijając nawet najbardziej optyczne prognozy analityków Bloomberga. Odczyty pokazały wzrost  z 56.6 (zrewidowane z 56.3) widzianego w październiku do 58.2, podczas gdy średnie założenia wskazywały na 56.5. Na pierwszy rzut oka odczyt ten powinien wspierać GBP, jednak brytyjska waluta ma za sobą kilka dni bardzo dobrej dyspozycji, co powoduje, że obecnie widzimy kontynuację odreagowania wcześniejszych wzrostów.

To niesamowity tydzień dla głównych kryptowalut w którym mogliśmy zobaczyć niewiarygodnie chaotyczne ruchy cenowe, które ostatecznie doprowadziły do nowych szczytów na Bitocinie, Litecoinie, Ethereum i Dashu. Podczas gdy Bitocoin kontynuuje wzrosty coraz więcej obserwatorów uważa, że to może być największa bańka cenowa w historii. Według Birinyi Associates, które przeanalizowało 10 największych baniek finansowych, najbardziej znana kryptowaluta wykazuje właściwości właśnie takiej bańki. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.