Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rynek niespecjalnie przejmuje się Syrią

W trakcie weekendu USA wraz z sojusznikami zdecydowali się na przeprowadzenie ataku rakietowego w Syrii na trzy cele, które powiązane były z atakiem chemicznym przeprowadzonym przez wojska popierające reżim Assada w poprzedni weekend. Nie jest to oczywiście to czego pożądał rynek, jednak łatwo stwierdzić, iż Rosja oraz Iran nie zostały dotknięte w tym ataku, co prowadzi do braku reakcji z ich strony. Europejskie indeksy otworzyły się pozytywnie po tym jak obserwowaliśmy wyraźne wzrosty w Azji oraz odbicie na amerykańskich kontraktach. Później jednak wzrosty w Europie zostały zniwelowane, a wcześniejsze cofnięcie na złocie zostało wymazane. 

Taki rozwój sytuacji na rynkach globalnych sprzyja złotemu, który zgodnie z naszymi przewidywaniami został wsparty zmianą perspektywy ratingu przez agencję Standard&Poor’s ze stabilnej na pozytywną. Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w piątkowym komentarzu na zmianę samego ratingu nie było szans wobec m.in. niezakończonego konfliktu z Brukselą oraz zmian w polityce gospodarczej, które pogarszają długoterminową ścieżkę finansów publicznych

Funt jest jedną z najmocniejszych walut na rynku w tym roku ze względu na to, iż rynki zaczęły wyceniać podwyżkę stóp procentowych. Można zadać sobie pytanie, czy rynek lekko nie przereagował? W tym tygodniu poznamy wiele danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii, dlatego funt może być narażony na większe ruchy, w szczególności, iż jest najmocniej wykupioną walutą na rynku, biorąc pod uwagę pozycjonowanie spekulantów. 

W trakcie weekendu wiele kryptowalut zaczęło wyraźnie zyskiwać. Bitcoin powrócił powyżej 8000 USD, osiągając w międzyczasie poziom 8400 USD. Ripple z kolei testował bardzo ważny opór przy poziomie 0,70, jednak spadł później w okolice poziomu 0,62. Pod względem wieści z rynku warto wspomnieć o litewskim banku centralnym, który rozpoczął rozmowy związane z rynkiem kryptowalut. Oprócz tego warto powiedzieć o Mastercard, który integruje technologię blockchain do swoich systemów oraz o problemach chilijskich giełd kryptowalut. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.