Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rozczarowujące dane z UK

Przed momentem poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii na temat produkcji przemysłowej, przetwórstwa oraz bilansu handlowego.

Oczekiwania, co do danych były całkiem wysokie, dlatego dane słabsze, w szczególności od poprzednich odczytów mocno rozczarowują. Przede wszystkim patrzymy na przetwórstwo. W tym wypadku mamy rozczarowanie. Wzrost 0,2% m/m, przy oczekiwanym 0,4% m/m oraz przy poprzednim bardzo słabym odczycie -0,9% m/m. W ujęciu rocznym oczekiwania były na poziomie 0,8% r/r, czyli bez zmian w stosunku do lipca. Dane wypadły jednak niżej i przetwórstwo wzrosły jedynie 0,5% r/r, a dane za lipiec zostały zrewidowane do 0,7% r/r. 

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Co ciekawe, porównując produkcję przemysłową z PMI widzimy, że domknęła się "dywergencja" pomiędzy seriami danych. 

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Poniżej zestawienie jak wyglądało to dokładnie w poszczególnych sektorach:

link do pliku

 źródło: Bloomberg

Jak widać najgorszymi sektorami są w dalszym ciągu sektory górnictwa, kopalnictwa oraz wydobycia ropy i gazu. Reszta sektorów nie wykazuje również chęci odbicia. Oczywiście mamy wzrost w stosunku do bardzo słabego lipca, w którym to wisiało widmo recesji gospodarczej wywołanym Brexitem, ale po ostatnich danych sondażowych, czyli indeksach PMI rynek spodziewał się zdecydowanie więcej. 

Rozczarowanie mamy również ze strony bilansu handlowego. Deficyt handlowy rozszerza się, pomimo tego, iż rynek oczekiwał minimalnego spadku. Warto jednak zwrócić uwagę, że poprzedni deficyt został zrewidowany o ponad 600 mln w stronę pozytywną. 

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Jak widać w sierpniu rozczarował nieco eksport, a wzrost deficytu może również wynik ze wzrostu importu, który zwiększa deficyt w większym stopniu ze względu na słabość funta.

Dzisiaj w nocy mieliśmy do czynienia z flash crashem na funcie. Więcej do poczytania o tej anomalii w naszych poprzednich wpisach oraz w komentarzu walutowym. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.