Skip to content

XTB TRADEBEAT

Rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku nieruchomości

Figurą dnia były odczyty dotyczące indeksu podpisanych umów kupna domów w USA za listopad. Dane mocno rozczarowały, co może być niepokojącym prognostykiem dla rozwoju sytuacji na wtórnym rynku nieruchomości.

Indeks w ujęciu miesięcznym spadł aż o 2,5%, podczas gdy konsensus celował we wzrost o 0,5%. Ponadto nie  udało się poprawić wyniku z października, kiedy to odnotowano odbicie o skromne 0,1%. Gorsza sprzedaż jest prawdopodobnie spowodowana wzrostem oprocentowania pożyczek, który przewyższa odbicie po stronie płac. Ponadto podaż tańszych domów jest niewystarczająca, co dodatkowo napędza wzrosty cen na rynku, a tym samym mniej konsumentów jest w stanie pozwolić sobie na kupno nieruchomości. 

link do pliku

Indeks podpisanych umów na kupna domów zaliczył w listopadzie nieoczekiwany spadek aż o 2,5% m/m. Źródło: Macrobond, XTB

Niemniej jednak w ujęciu rok do roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 1,4%, co jest znacznie lepszym wynikiem w stosunku zmiany w październiku na poziomie 0,2%. Dlatego też dzisiejsze dane nie są bardzo słabe i trudno mówić o zdecydowanym pogorszeniu sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości. 

link do pliku

  Amerykańskirynek nieruchomości wciąż radzi sobie całkiem nieźle. Źródło: Macrobond, XTB

Słabszy odczyt o indeksie podpisanych umów na kupno domów pomógł zahamować dalsze spadki na EURUSD - przy obecnych poziomach USD gorsze dane mogą być wykorzystywane za pretekst do realizacji zysków ze wcześniejszych pozycji. Niemniej jednak para nadal znajduje się poniżej poziomu 1,04.

link do pliku

 Słabsze odczyty z USA pozwoliły na nieznaczne odreagowanie na EURUSD, jednakże para nadal znajduje się poniżej poziomu 1,04. Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.