Skip to content

XTB TRADEBEAT

Ropa przedłuża serię spadków

Notowania ropy naftowej bardzo słabo rozpoczęły nowy tydzień. Ceny czarnego złota tracą obecnie ponad 3% z uwagi na sygnały o rosnącej produkcji ze strony członków OPEC nieobjętych porozumieniem o redukcji wydobycia. 

 Tym razem Nigeria zakomunikowała, iż w grudniu wydobycie ropy z jej złóż kształtowało się na poziomie 1,9 mln brk dziennie. Nie jest to jednak duża niespodzianka, gdyż tamtejsze władze już pod koniec listopada sygnalizowały, że będą chciały osiągnąć taki stan produkcji. Jest to i tak wynik poniżej potencjału tego kraju, który wynosi około 2,2 mln brk. W ubiegłym roku z uwagi na ataki bojówek wydobycie ropy w Nigerii spadło nawet do poziomu 0,9 mln brk dziennie. Ten kraj wraz Libią nie przystąpił do porozumienia OPEC ws. ograniczania produkcji - dane o rosnącym wydobyciu z tych regionów może jednak niepokoić rynki, gdyż pozostali członkowie Kartelu mogą być mniej skłonni do przestrzegania zawartego ponad miesiąc temu porozumienia. 

W międzyczasie poznaliśmy wypowiedź ministra ds. ropy z Kuwejtu, który odbył wcześniej rozmowę z przewodniczącym OPEC, Barkindo. Stwierdził on, że wraz początkiem roku tylko część członków kartelu powinna zdecydować się na cięcia wydobycia. Warto zwrócić uwagę na komentarz mówiący, iż proces ograniczania produkcji ropy powinien zająć 6 miesięcy, co może być pewnym rozczarowaniem dla rynku.

Ponadto Genscape podało informację, że według swoich szacunków zapasy ropy w terminalu Cushing w USA zmniejszyły się o ponad 700 tys. brk - jeśli te szacunki by się potwierdziły, byłby to pozytywny sygnał dla  cen ropy. Z drugiej strony władze USA mają w styczniu sprzedać około 8 mln brk ropy pochodzących z rezerw federalnych, co oczywiście wspiera stronę podażową w notowaniach "czarnego złota".

Ropa WTI testuje obecnie ważną strefę wsparcia wypadającą przy poziomie 52,40 USD. Wybicie tej strefy byłoby sinym sygnałem dla podaży i skłaniałoby do zajmowania krótkich pozycji (oczywiście należy pamiętać o możliwości wystąpienia re-testu tej strefy). W przeciwnym razie na ten moment najbliższy opór wypada w okolicy 54,40 USD.

link do pliku

 Ropa WTI testuje ważną strefę wsparcia wypadającą przy poziomie 52,40 USD. Jej wybicie może doprowadzić do większego tąpnięcia notowań "czarnego złota". Źródło: xStation 5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.